OMV rozszerza produkcję butadienu

OMV rozszerza produkcję butadienu… Oprócz budowy nowej instalacji do produkcji butadienu w rafinerii w Burghausen w Niemczech, OMV zamierza także usprawnić istniejącą instalację w podwiedeńskim Schwechat. Łącznie koncern zamierza przeznaczyć na te cele ok. 230 mln euro.

Decyzja OMV podyktowana jest zauważalnym obecnie rosnącym zapotrzebowaniem na butadien na światowym rynku. Jak zauważają przedstawiciele firmy, rafinerie, obok tradycyjnych produktów, coraz częściej decydują się na rozszerzenie działalności o produkty pochodne. OMV szacuje, że w przyszłości produkcja w obu zakładach będzie pokrywać ok. 6 proc. europejskiego zapotrzebowania na substancję.

Instalacja w Schwechat, gdzie produkuje się butadien od wielu lat, po rozwinięciu zostanie uruchomiona w czerwcu 2014 roku. Uruchomienie nowej konstrukcji w Burghausen nastąpi w drugim kwartale 2015 roku.

Butadien to gazowy węglowodór nienasycony wytwarzany jako produkt uboczny w procesie krakingu przy produkcji etylenu. Jest to ważna dla branży tworzyw sztucznych substancja, używana przede wszystkim w produkcji opon samochodowych. Ponadto, odgrywa dużą rolę w wytwarzaniu tworzyw dla przemysłu samochodowego oraz przy wyrobie wysokiej jakości wyrobów z gumy i lateksu dla branży medycznej.

Czytaj więcej: