Około 300 wtryskarek Netstal pracuje na polskim rynku

Około 300 wtryskarek Netstal… Blisko 300 maszyn firmy Netstal, szwajcarskiego potentata w zakresie produkcji wtryskarek, pracuje obecnie na polskim rynku. Służą producentom wytwarzającym opakowania.

Netstal to największy globalny producent wtryskarek szybkobieżnych. W Polsce jego maszyny sprzedawane są przez firmę Muehsam, która jest wyłącznym przedstawicielem koncernu. - Szacujemy, że na naszym rynku pracuje w tej chwili ok. 250 - 300 maszyn Netstala. Są to różne serie, począwszy od tych z lat 70, poprzez nowsze modele, jak choćby seria SynErgy - mówi w rozmowie z serwisem Plastech.pl Maciej Ławnicki z firmy Muehsam.

Jak przyznaje, póki co w Polsce nie ma zapotrzebowania na wtryskarki z najnowszej serii Netstala, czyli EVOS. Po raz pierwszy zostały one pokazane jesienią ubiegłego roku na targach K 2007. To duże maszyny, a Netstal wprowadził je po to by ograniczyć koszty związane ze sprzedażą serii SynErgy. W perspektywie pięciu lat mają ją one zastąpić. Jeśli chodzi o nasz rynek, to może jedynie firma Superfos - producent cienkościennych opakowań z tworzyw sztucznych - mogłaby korzystać z tak dużych wtryskarek. Reszta producentów pracuje raczej na maszynach o sile zamknięcia 200 - 240 ton.

Wtryskarka Elion 1750 firmy Netstal

Biorąc pod uwagę roczną sprzedaż wtryskarek Netstala w Polsce, to jej wartość nie odbiega znacznie od wartości sprzedaży takch firm jak Engel lub Arburg, różnica wynika z wartości waluty franka szwajcarskiego i euro. - Sprzedaż wtryskarek Netstala to żmudna praca, bo to przede wszystkim najdroższe maszyny na rynku. Ponadto specyfika firmy polega na tym, że my nie sprzedajemy samych maszyn. Oferujemy kompletne linie, czyli nie tylko wtryskarki, ale też choćby peryferia - ocenia.

Niedawno cztery kompletne linie do produkcji preform PET zakupił od Netstala jeden z czołowych polskich producentów w tej branży. Linie te przygotowane są do produkcji preform m.in. z tworzywa ekologicznego PLA. W skład kompletnych linii oprócz wtryskarek i peryferii, wchodzą formy wtryskowe, które najczęściej są droższe od wtryskarek.

Z maszynami Netstala będzie się można zapoznać już w tym miesiącu podczas targów interpack 2008 w niemieckim Dusseldorfie. Koncern pokaże tam elektryczną wtryskarkę z serii ELION. Będzie to wtryskarka o sile zamykania 1750 kN. Jest ona standardowo dostosowana do wtrysku szybkobieżnego wyrobów cienkościennych oraz wysokoprecyzyjnych wyrobów technicznych. Podczas targów będzie pracowała z 2-krotną formą wtryskową firmy Steiert przeznaczoną do produkcji cienkościennego pojemnika o pojemności 500 g w technologii IML oraz automatyzacją IML firmy Ilsemann. Czas osiąganego cyklu to ok. 4 sekundy. Tworzywem wykorzystywanym w produkcji opakowania będzie polipropylen.

Czytaj więcej:
Rynek 1102