Orlen nie przyjął oferty Puław w sprawie Anwilu

Orlen nie przyjął oferty Puław…
Anwil nie trafi w ręce Zakładów Azotowych Puławy. Właściciel włocławskiego przedsiębiorstwa, koncern PKN Orlen postanowił odrzucić ofertę jego nabycia przez Puławy. Oznacza to, że dalszy los Anwilu wciąż jest nieznany.

Przypomnijmy, że Puławy w kwietniu otrzymały wyłączność negocjacyjną na zakup większościowego pakietu akcji Anwilu. Pakiet, o który toczyły się negocjacje obejmował 84,79 proc. udziałów. Rozmowy skończyły się jednak fiaskiem ze względu na utrzymujące się różnice stanowisk, dotyczące cenowych i pozacenowych warunków transakcji. Uzgodnienia miały obejmować m.in. ostateczną cenę, zagadnienia dotyczące niektórych aktywów Anwil oraz zasady współpracy Anwil z PKN Orlen w przyszłości.

- Pomimo konstruktywnych rozmów i pewnego zbliżenia stanowisk nie udało się wypracować obustronnie satysfakcjonującego rozwiązania odnośnie warunków transakcji, w tym ostatecznej ceny i struktury transakcji. Zgodnie z przyjętą strategią, PKN Orlen będzie kontynuował działania związane ze sprzedażą Grupy Anwil. Stale zmniejszające się zadłużenie PKN Orlen pozwala na odłożenie transakcji sprzedaży Grupy Anwil w czasie. PKN Orlen uważa, iż poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna wpłynie na wycenę Grupy Anwil adekwatnie do jej potencjału – poinformował Orlen w specjalnym komunikacie.

Grupa Anwil to jak wiadomo czołowy europejski producent polichlorku winylu. W ubiegłym roku wygenerowała ponad 2,5 mld zł przychodów i zysk netto w wysokości 66 mln zł, co czyni ją najbardziej rentowną spółką w sektorze wielkiej syntezy chemicznej w Polsce w ostatnim roku kalendarzowym. Orlen sprzedaje 84,79 proc. akcji Anwilu. Na początku roku otrzymał łącznie trzy oferty zakupu większościowego pakietu akcji Anwilu. Poinformował wtedy, że głównym kryterium wyboru będzie cena

Czytaj więcej: Rynek 863 Sprzedaż 137

brak
 

Producent polichlorku winylu, nawozów azotowych, granulatów i płyt z PCW, Polanvil, Anwidur®, Anwipor®

Polska