Orlen przejmie segment LDPE należący do Basell Orlen Polyolefins

Orlen przejmie segment LDPE…

PKN Orlen przejmie część biznesu związanego z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, należącego do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych – spółki Basell Orlen Polyolefins (BOP), w której jest udziałowcem.

6 lipca 2022 r. w została podpisana przedwstępna umowa nabycia i sprzedaży obszaru biznesowego i aktywów związanych z produkcją i sprzedażą polietylenu małej gęstości (LDPE) pomiędzy Grupą BOP a udziałowcami BOP, którymi są PKN Orlen oraz LyondellBasell Industries Holdings BV.

W wyniku transakcji Orlen przejmie od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. Koncern planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

Spółka Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po zrealizowaniu transakcji spółka nadal będzie rozwijała produkcję i sprzedaż polietylenu HDPE oraz polipropylenu.

- Po przeanalizowaniu strategii joint venture BOP, uważamy, że najlepszą długoterminową opcją strategiczną dla biznesu LDPE w Polsce jest to, aby stał się częścią możliwości rozwojowych PKN Orlen – powiedział Richard Roudeix, wiceprezes ds. olefin i poliolefin w regionie EMEAI w LyondellBasell.

Poza instalacją do produkcji LDPE, BOP posiada w Płocku dwa zakłady do produkcji polietylenu oraz polipropylenu. Roczny potencjał tych nowoczesnych fabryk wynosi 800 tysięcy ton, z czego 480 tysięcy ton stanowi polipropylen (PP) wytworzony w oparciu o technologię Spheripol i 320 tysięcy ton – polietylen dużej gęstości (HDPE) wyprodukowany przy zastosowaniu technologii Hostalen.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Reportaże

Forum