Pierwsza edycja Synthos Chemical Award bez zwycięzcy

Pierwsza edycja Synthos Chemical… Pierwsza edycja Synthos Chemical Award - konkursu adresowanego do polskich naukowców, którzy swoją działalność naukową i badawczą realizują w dziedzinie chemii - zakończyła się bez przyznania głównej nagrody.

Do konkursu zgłoszonych zostało 19 prac, które zostały ocenione przez niezależną kapitułę konkursową. W jej skład wchodzą wybitni polscy naukowcy - prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza - oraz przedstawiciele Synthos SA.

- Kapituła konkursu Synthos Chemical Award podjęła decyzję, aby w ramach obecnej edycji konkursu nie przyznawać nagrody głównej, jak i wyróżnień przewidzianych w regulaminie konkursu - mówi prof. Stanisław Penczek, przewodniczący kapituły. - Otrzymane zgłoszenia nie spełniły wymagań kapituły i nie zostały zakwalifikowane do części finałowej. Niektóre spośród zgłoszonych wniosków nie mogły zostać uznane, gdyż są raczej wynikiem pracy zespołowej, tymczasem konkurs w obecnej edycji jest skierowany do pojedynczych naukowców. Zasugerowaliśmy zarządowi Synthos SA, aby kolejną edycję rozszerzyć o wnioski dotyczące prac wykonanych zespołowo.

Konkurs Synthos Chemical Award ogłoszony został w kwietniu 2016 r. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Synthos SA. Głównym celem konkursu jest promocja, wyróżnienie i nagrodzenie najlepszego polskiego chemika-innowatora, którego odkrycie naukowe lub wynalazek został wdrożony lub ma szansę zostać wdrożonym, a tym samym wpływa na rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości miliona złotych.

- Synthos SA od lat rozwija działania badawczo-rozwojowe - powiedział Zbigniew Warmuz, prezes Synthos SA. - Jednym z elementów budowania wartości firmy jest bowiem wzrost innowacyjności produktów. Poprzez konkurs chcemy zachęcić młodych naukowców do działań badawczych w dziedzinie chemii, a także propagować ich osiągnięcia. Wierzymy, że nasza inicjatywa przyczyni się do rozwoju polskiej nauki, a w konsekwencji również do rozwoju narodowej gospodarki. Milion nadal czeka na polskiego chemika-innowatora.

Druga edycja Synthos Chemical Award zostanie ogłoszona w 2018 roku.

Czytaj więcej:
Nagrody 242
Nauka 90

Produkcja kauczuków syntetycznych, płyt XPS
 

Produkcja kauczuków syntetycznych, płyt XPS, EPS, PS, klejów i dyspersji

Polska
MarcoPolo
MarcoPolo

Wysłany: 2017-01-31 13:10:43

Wydawało się, że wreszcie konkurs na poziomie, że pokazane zostaną projekty które mogą zmienić branżę. Niestety nie wyszło. Szkoda. Potencjał konkursu był, nagroda na pewno przemawiała do wyobraźni. Więc czemu prace nie do końca spełniły wymagania regulaminowe? Może jeszcze społeczeństwo nie dorosło do takich konkursów? Fajne jest w tym wszystkim to, że firma się nie poddaje i chce zrobić drugą edycję konkursu. Pewnie regulamin będzie prostszy, bardziej dopasowany do panujących realiów rynku B+R. Zobaczymy.

Mario737
Mario737

Wysłany: 2017-01-31 13:47:28

A ja mam trochę inną koncepcję. Może obiecany milion został przeznaczony na trochę inne cele albo go zabrakło w budżecie spółki? Naukowcy raczej nie pracują w pojedynkę i korzystają z pomocy innych naukowców. Dlatego uważam, że praca zespołowa również powinna być nagrodzona, albo chociaż wyróżniona, bo ktoś włożył pewnie sporo wysiłku i czasu, aby wziąć udział w konkursie.

robert
robert
*.214.142.34

Wysłany: 2017-02-01 11:02:37

Kwestie regulaminu i oceny pracy indywidualnej/grupowej to pewnie dla firmy rzeczy do zastanowienia sie na kolejna edycje konkursu (ktora ma sie odbyc) - zapewne w zwiazku z zaistniala sytuacja regulamin zostanie zoptymalizowany. Niemniej stwierdzenie, ze zapewne zabraklo pieniedzy i dlatego nikogo nie nagrodzono brzmi jak naduzycie. regulamin z pewnoscia zakladal mozliwosc nieprzyznania nagrody przeciez. a poza tym, moge sie mylic ale raczej nie sadze, dla duzje spolki taki milion to naprawde nie jest suma stanowiaca o "byc albo nie byc" firmy.

Adamowicz
Adamowicz
*.210.1.114

Wysłany: 2017-02-02 13:47:17

Raczej nie ma co podejrzewać Synthos o brak finansów. Patrząc na ich ostatnie wzrosty na giełdzie to widać, ze mają potencjał. Konkurs raczej miał za zadanie znalezienie kolejnych ciekawych pomysłów pozwalających na umocnienie pozycji firmy na rynku. Dla firmy lepszym rezultatem na pewno by było przyznanie głównej nagrody, bo to pokaże firmę w dobrym świetle, zrobi się o niej trochę szumu itd. Akcjonariusze docenią takie kroki. Firma z branży chemicznej musi stawiać na innowacje.

Katarzyna
Katarzyna
*.173.150.108

Wysłany: 2017-02-03 21:44:30

Rzadko się zdarza, żeby konkursy nie miały swych zwycięzców. Szkoda, ze uczestnicy nie spełnili wymagań regulaminu. Stracili mega szanse. Dzięki głównej wygranej mogliby zainwestować w rozwój swych badań jak i fantastycznie zaprezentować własną osobę. Jednak nic straconego skoro ma być kolejna edycja konkursu. Jest teraz czas na analizę prac i nowe jej zaprezentowanie już niebawem. Powodzenia.

Przemysław
Przemysław
*.166.148.176

Wysłany: 2017-02-04 19:21:09

Zastanawiam się co się zmieni w kolejnej edycji. Mam nadzieję, ze nie będzie takiej wpadki jak teraz jeżeli chodzi o wynik i brak zakwalifikowania prac do etapu finałowego. Rozumiem, że to wszystko w zgodzie z regulaminem, ale trochę szkoda potencjału takiego konkursu. 19 prac. Trochę szkoda potencjału jaki mógłby być w tych pracach. Fajnie że jest kolejna edycja, może tym razem się uda.

JakuB
JakuB
*.137.17.85

Wysłany: 2017-02-10 15:50:49

No chyba autorzy konkursu przemyślą całą idee konkursu i w kolejnej edycji będzie lepiej. Sami to chyba nawet zapowiedzieli. Czas pokaże. Samo wspieranie polskiej nauki to wielki plus dla firmy. Czekam, aż tak rzuconą rękawicę podejmą inne firmy i będą konkurować ze sobą właśnie na innowacyjność.

AdamZ
AdamZ
*.137.18.110

Wysłany: 2017-02-13 22:25:45

Synthos jako firma inwestuje pewnie o wiele większe kwoty w badania niż główna wygrana. Taka firma musi inwestować by być na szczycie i przed konkurencją. Taki konkurs na pewno pozwoliłby pozyskać i same ciekawe prace jak i osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jakoś nie wierzę, że mogli mieć w planach nie przyznanie nagrody. Raczej właśnie jej przyznanie byłoby dla nich bardziej korzystne wizerunkowo. Widocznie komisji konkursowej prace nie do końca się spodobały.

Tatiana
Tatiana
*.247.72.202

Wysłany: 2017-02-17 20:08:29

Również uważam, że Synthos to zbyt prestiżowa firma, która nie może sobie pozwolić na uratę wiarygodności. Trzeba zaznaczyć, ze w jury Kapituły zasiadały niezależne osoby, które decydowały o werdykcie. To ich zdaniem projekty nie spełniały warunków regulaminowych. Wielka szkoda. Cieszy jednak fakt, ze jest zapowiedziana kolejna edycja konkursu, która daję nadzieję na wdrożenie innowacyjnego projektu w życie i zdobycie wygranej.