PlasticsEurope Polska przepytał uczestników Plastpolu

PlasticsEurope Polska przepytał… Znane są już wyniki ankiety przeprowadzanej przez Fundację PlasticsEurope Polska podczas targów Plastpol w Kielcach. Badanie miało pokazać za co najbardziej doceniamy tworzywa sztuczne.

Wyniki pokazały, że Polacy najbardziej chwalą tworzywa sztuczne za ich powszechną dostępność w opakowaniach i korzystny wpływ na poziom życia. Niemniej jednak brakuje wiedzy na temat pozytywnego wpływu tworzyw na ochronę środowiska naturalnego.

W badaniu przeprowadzonym przez PlasticsEurope Polska wzięło udział 378 osób. Ankietowanymi były osoby zarówno związane z branżą tworzyw sztucznych zawodowo, jak i odwiedzające targi Plastpol, zainteresowane tą tematyką.

Ankieta dotyczyła również kondycji branży tworzyw sztucznych w kontekście ogólnego spowolnienia gospodarczego. Tych, którzy uważają, że kryzys dotknął branżę, było wśród ankietowanych 72 proc., z czego najwięcej (58 proc.) uważa, iż spowolnienie utrzymuje się na poziomie nie większym niż 30 proc.

Targi Plastpol 2009 w Kielcach

Spowolnienie to odczuwane jest podobnie wśród producentów tworzyw sztucznych, przetwórców i producentów oprzyrządowania. Ponadto ankieta miała na celu sprawdzenie w jakich dziedzinach różnorodne właściwości tworzyw sztucznych są najbardziej doceniane przez ich odbiorców. Jak się okazało, ankietowani najbardziej doceniają powszechną dostępność tworzyw sztucznych w opakowaniach.

Z technicznego punktu widzenia tworzywa sztuczne należą do najbardziej użytecznych materiałów. Są lekkie, trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu transport wyrobów z tworzyw jest łatwy i bezpieczny. Co więcej, tworzywa dodają jedynie 3,5 proc. masy opakowanym towarom, podczas gdy inne materiały mogą dodać nawet dziesięć razy więcej. Oznacza to, że zastosowanie opakowań z tworzyw pozwala na znaczne oszczędności paliwa przy transporcie towarów. Naukowcy pracujący nad opakowaniami nie przestają pracować nad udoskonalaniem swoich produktów. W efekcie ich starań w ciągu minionych 10 lat średnia masa opakowania obniżyła się o około 28 proc.

Biorący udział w badaniu zdecydowanie najczęściej podkreślali korzystny wpływ tworzyw sztucznych na poziom ich życia codziennego. Różnorodność materiału sprawia, że tworzywa idealnie sprawdzają się w domu i w miejscu pracy - znakomicie izolują, mogą przewodzić prąd, odznaczają się także właściwościami tłumiącymi dźwięk. Ponad 70 rodzajów tworzyw sztucznych wykorzystuje się dziś do optymalnego projektowania elektrycznego i elektronicznego sprzętu domowego. W drugiej kolejności ankietowani zauważali korzystny wpływ tworzyw na zdrowie, a na końcu - na ochronę klimatu i dobro środowiska naturalnego.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum