Polski przemysł targowy AD 2007

Polski przemysł targowy AD 2007
Polska Izba Przemysłu Targowego opublikowała podstawowe parametry statystyczne charakteryzujące imprezy targowe odbywające się w Polsce. Przeanalizowała wynajętą powierzchnia targową, liczbę wystawców i liczbę zwiedzających. Dane odnoszą się do 2007 r. i przedstawiają aktualny kształt polskiego przemysłu targowego. Pokazują, że z każdym rokiem robi się on coraz większy.

W ubiegłym roku w naszym kraju odbyło się 216 imprez targowych, które zorganizowały 24 podmioty. Wynajęto 639 771 mkw. powierzchni. W targach wzięło udział 30,6 tys. wystawców oraz 1 mln zwiedzających. W porównaniu z 2006 r. powierzchnia targowa wzrosła o 21,3 proc., liczba wystawców poprawiła się o 13,8 proc., a liczba zwiedzających o 27,6 proc.

Zwiększenie się liczby wystawców, zarówno krajowych jak i zagranicznych (odpowiednio 14 proc. i 13,4 proc.), a także przyrost liczby zwiedzających pokazują, że targi w naszym kraju zwiększają swoją popularność.

Pawilon Międzynarodowych Targów Poznańskich

Choć trzeba przy okazji zaznaczyć, że w porównaniu z absolutnym światowym liderem jeśli chodzi o przemysł targowy, czyli Niemcami, dalej wyglądamy dość blado. Tam bowiem rocznie swoje produkty i usługi pokazuje na targach ponad 170 tys. wystawców, mających do dyspozycji ponad 6 mln mkw. powierzchni wystawienniczej. Niemieckie targi odwiedza rocznie 10 razy więcej osób niż ma to miejsce w Polsce.

W naszym kraju do targowych potentatów zaliczają się dwa ośrodki: Międzynarodowe Targi Poznańskie i Targi Kielce.

Do Poznania należy ponad 47 proc. rynku, a do Kielc 20,5 proc. Kolejne w klasyfikacji Międzynarodowe Targi Gdańskie wygospodarowały dla siebie ledwie 5 proc. całości.

Największymi targami w Polsce w 2007 r. pod względem wynajętej powierzchni targowej były Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma w Poznaniu oraz Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada - Polska w Kielcach. Najbardziej międzynarodowa impreza to z kolei Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plastpol, które co roku na koniec maja odbywają się w Kielcach. W tym roku pojawiło się na nich niemal 400 wystawców z zagranicy.
Organizatorzy targów wg wynajętej powierzchni wystawienniczej w 2007 r. Udział procentowy:

Organizatorzy targów wg wynajętej powierzchni wystawienniczej w 2007 r. Udział procentowy:

Zarówno Poznań jak i Kielce są świadome tego, że aby stać się typowo międzynarodowym ośrodkiem targowym, muszą inwestować przede wszystkim w infrastrukturę. I robią to.

W Poznaniu na terenach MTP powstały niedawno specjalne łączniki usytuowane między pawilonami wystawienniczymi. Pozwalają one na przechodzenie z budynku do budynku bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, co jest szczególnie ważne przy mniej sprzyjającej aurze.

- Zdecydowaliśmy się na łączniki mobilne, będzie je więc można montować pomiędzy innymi pawilonami. Prototyp takiej konstrukcji testowaliśmy podczas styczniowych targów budownictwa Budma - mówi dyrektor ds. technicznych MTP Stanisław Bielazik.

W marcu MTP wspólnie z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły też konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistycznego zagospodarowania przestrzeni od budynku administracji, poprzez gmach Centrum Targowego, po przeszklone Wejście Wschodnie.


Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska