Porozumienie o współpracy koncernów SABIC i Sinopec

Porozumienie o współpracy… Koncerny SABIC i Sinopec podpisały umowę o współpracy strategicznej w celu zbadania możliwości realizowania wspólnych projektów petrochemicznych w Arabii Saudyjskiej i Chinach. Przedmiotem umowy jest analiza możliwych wspólnych przedsięwzięć opartych na chińskich inwestycjach w Arabii Saudyjskiej. Porozumienie wspierane przez rządowy program Saudi Vision 2030 oraz One Belt, One Road (OBOR) - chińską koncepcję regionalnej współpracy gospodarczej, przewiduje też możliwość dalszych inwestycji w istniejącą już spółkę joint venture Sinopec SABIC Tianjin Petrochemical (SSTPC), która posiada już w chińskim Tianjin instalację do krakingu etylenu.

Należący do saudyjskiego króla koncern SABIC (Saudi Arabia Basic Industries Corporation) zalicza się do największych na świecie firm petrochemicznych. Firma należy do światowych liderów w produkcji polietylenu i polipropylenu. SABIC to nie tylko producent poliolefin. Jest też producentem nawozów sztucznych, polichlorku winylu, surowców chemicznych podstawowych i przetworzonych.

Sinopec (China Petroleum & Chemical Corporation) to chińskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, przetwarzaniu ropy naftowej oraz dystrybucji produktów ropopochodnych.

One Belt, One Road czyli Nowy Jedwabny Szlak jest strategią ekonomiczną Chińskiej Republiki Ludowej. Jego koncepcja, na który składają się trasy lądowa i morska, została przedstawiona przez lidera ChRL Xi Jinpinga jesienią 2013 roku. Idea lądowego i morskiego Nowego Jedwabnego Szlaku zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku staje się kluczowym elementem chińskiej dyplomacji publicznej i miękkiej siły (soft power), krytycy tej idei uważają, że chińska inicjatywa ułatwi gospodarczą i strategiczną dominację krajów leżących na trasie OBOR.

OBOR

Nowy Jedwabny Szlak (morski – kolor niebieski, lądowy – kolor czerwony),
źródło: http://en.xinfinance.com/html/OBAOR/


JL
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska

Reportaże

Forum