Potentat rynku tworzyw sztucznych buduje fabrykę w Kutnie

Potentat rynku tworzyw sztucznych…
W Kutnowskiej Podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wznosi się fabryka firmy PolyOne Poland Manufacturing. W budowanym właśnie zakładzie produkowane będą granulaty termoplastyczne. Wartość inwestycji to blisko 31 mln zł.

Budowa wystartowała na początku roku. Wszystkie prace mają być skończone jeszcze w 2007 r.

PolyOne, to renomowany dostawca masterbatchy i koncentratów do tworzyw sztucznych. Ma 53 zakłady w 20 państwach świata. Jest jednym z pięciu największych producentów na rynku tworzyw sztucznych o łącznych obrotach ponad 2 mld euro.

W Kutnie buduje fabrykę o powierzchni 5 tys. mkw. na terenie zajmującym 2 ha.

Produkcja w zakładzie opierać się będzie na wytwarzaniu koncentratów przeznaczonych do przetwórstwa wtryskowego oraz wytłaczania. Kutnowska fabryka pozwoli PolyOne Poland Manufacturing zaspokoić potrzeby szybko rozwijającego się rynku w Polsce oraz zaoferować partnerskie wsparcie istniejącemu rynkowi producentów europejskich, którzy lokują własne fabryki w Europie Wschodniej i Centralnej.

Kutnowski zakład produkować będzie uszlachetnione kolorowe tworzywa, które wykorzystywane będą w przemyśle opakowaniowym, motoryzacyjnym i AGD. Jednym z odbiorców będzie Gillette Poland w Łodzi.

Powodem, dla którego koncern stawia swój zakład właśnie w Kutnie jest fakt, że miasto oferuje łatwy dostęp do najważniejszych regionów przemysłowych oraz bliskość trasy Berlin – Moskwa. Nowa fabryka będzie drugim zakładem PolyOne w Europie Centralnej. Pierwszy od dziewięciu lat działa w węgierskim Gyor. Do tej pory w naszym kraju amerykański koncern posiadał jedynie biuro handlowe w Krakowie.


To kolejna europejska inwestycja PolyOne w ostatnim czasie. Niedawno firma uruchomiła w hiszpańskiej Pampelunie nową linię produkcyjną do tworzyw bezhalogenowych charakteryzujących się bardzo niską palnością i emisją dymów, okres lanych mianem LSFOH (ang. low smoke and fume, zero halogen).

Główna siedziba firmy znajduje się w stanie Ohio w USA, a zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. Spółki joint venture działają natomiast w Ameryce Północnej i Południowej.

Kilka miesięcy temu firma opracowała nowe koncentraty do barwienia tworzyw opartych na skrobi oraz kwasie polimlekowym. Są one przetwarzane z użyciem standardowego oprzyrządowania.

W skład nowych masterbaczy wchodzą pigmenty oraz szeroki wachlarz dodatków (m.in. środek antystatyczny, poślizgowy, inhibitor UV, antybloker). Dodatkową zaletą ciekłych koncentratów jest dodatek korygujący żółty odcień biopolimerów. Co ważne barwiony nimi kwas polimlekowy nie traci przezroczystości.

Czytaj więcej: Barwniki 86 Inwestycje 793