Potentat w produkcji polistyrenu do spieniania inwestuje w Polsce

Potentat w produkcji polistyrenu…
Wczoraj w szczecińskim hotelu Radisson SAS ogłoszono szczegóły innowacyjnego planu inwestycyjnego koncernu Loyal Industrial Corp. Tajwańska firma wybuduje w Policach swoją pierwszą europejską fabrykę, w której będzie produkowany polistyren do spieniania (EPS). Jest to inwestycja jakiej dawno w Polsce nie było.

Projekt Tajwańczyków z Loyal Industral Corp. opiewa na 20 mln euro i przyniesie Polsce 100 nowych miejsc pracy. W Policach powstanie pierwszy zakład koncernu zbudowany poza Azją. Inwestor zdecydował się na zlokalizowanie polickiej inwestycji w tamtejszym Infraparku, na działce o statusie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O wyborze Polic zdecydowała bliskość portu morskiego. Styren będzie bowiem importowany droga morską.

Co wiadomo o inwestorze?

Firma Loyal Chemical Industrial Corporation istnieje od 1976 r. i specjalizuje się w produkcji EPS-u - polistyrenu do spieniania. Produkt ten służy do produkcji opakowań i płyt termoizolacyjnych do ocieplania budynków, a także płyt szalunkowych wykorzystywanych w budownictwie do izolacji ścian, stropów i stropodachów. Ponadto za sprawą stosowania EPS powstają też opakowania transportowe np. do sprzętu gospodarstwa domowego, telewizorów, komputerów, różnego rodzaju kształtki ochronne, kasetony sufitowe, elementy wykończeniowo-dekoracyjne. EPS wykorzystywany jest również do produkcji drobnych przedmiotów takich, jak np. pace murarskie oraz kaski ochronne dla rowerzystów.

Loyal Chemical Industrial Corporation od 13 lat działa na rynku chińskim, jest też największym producentem polistyrenu do spieniania w Azji. Jej całkowite moce produkcyjne wynoszą ponad 830 tys. ton rocznie.

Flagowym produktem koncernu jest marka King Pearl, która jest sprzedawana w ponad 90 krajach świata, dzięki czemu łączne obroty firmy przekraczają 1,5 miliarda USD.

- W związku z ciągłym procesem ekspansji firmy w Azji w 2008 r. nasze moce produkcyjne osiągną ponad 1,1 mln ton, co będzie odpowiadało 25 proc. światowych mocy produkcyjnych polistyrenu do spieniania - tłumaczył wczoraj w Szczecinie Pan Liao, prezes firmy Loyal Chemical Corporation.

W tej chwili dobra koniunktura gospodarcza, a szczególnie szybki wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały znaczący wzrost popytu na polistyren do spieniania w naszym regionie Europy. - Wszystko to sprawiło, że w celu poprawy komunikacji z klientem, obniżki kosztów transportu oraz konieczności bycia bliżej rynku zbytu, Loyal zdecydował się zaangażować własne najnowsze osiągnięcia technologiczne w inwestycję w Polsce. Wraz z naszym sukcesem, będziemy wspomagać rozwój sektorów gospodarki związanych z naszą produkcją i przyciągać nowe inwestycje w regionie, tworząc lepszą przyszłość dla polistyrenu do spieniania - dodaje prezes Pan Liao.

Warto wiedzieć, że Loyal zamierza zaprosić do współpracy firmę Mitsubishi Corporation, która ma zostać partnerem w tym projekcie i odpowiadać za dostawy styrenu, który jest podstawowym surowcem do produkcji polistyrenu do spieniania. Mitsubishi jest największą firmą w Japonii handlującą styrenem, o łącznej rocznej sprzedaży ponad 1 mln ton styrenu na całym świecie.