Precyzyjne systemy separacji i sortowania

Precyzyjne systemy separacji… S+S Separation and Sorting Technology GmbH przedstawi na targach K w Düsseldorfie nowy separator metali Rapid Pro-Sense oraz zajmujący niewiele miejsca modułowy i energooszczędny system Flake Purifier do sortowania płatków tworzyw sztucznych.

Dzięki zastosowaniu technologii HRF (High Resolution Frequency), przeznaczony do aplikacji free-fall modułowy system Rapid Pro-Sense może zaoferować bardzo wysoką czułość skanowania wszystkich metali. System jest zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom producentów tworzyw sztucznych i producentów mieszanek. To właśnie w ich przypadku niezwykle istotne jest, aby produkty nie zawierały metali, dlatego też separatory metali muszą się odznaczać najwyższą wydajnością. Nie tylko powinny posiadać wysoką czułość skanowania, ale również muszą spełniać specjalne wymagania co do materiałów, które wchodzą w kontakt z produktami. Jest to konieczne, ponieważ produkty często zawierają dodatki, proszki lub elementy ścierne - np. włókno szklane - które powodują wysokie zużycie materiału.

Kolejnym ważnym kryterium jest możliwość łatwego czyszczenia, zwłaszcza jeśli kolejno po sobie są przetwarzane granulaty różnych kolorów. W zależności od produktu, który ma zostać poddany inspekcji, S+S oferuje separator metali Rapid Pro-Sense w różnych wersjach zawierających opcje dodatkowe, pozwalające np. na łatwe czyszczenie ręczne, z funkcją automatycznego czyszczenia odrzuconych cząstek, pozwalające na kontrolę proszku zapewniającą ochronę przed zużyciem czy też przeznaczone dla wysokotemperaturowych zastosowań lub do pracy w strefach ATEX .

Produkty wolne od metali są również istotne w przetwórstwie tworzyw sztucznych, gdzie separatory metali są zwykle używane do ochrony form i maszyn. W ten sposób, poprzez zapobieganiu awarii i zmniejszeniu kosztów spowodowanych przez cząstki metali podczas obróbki materiału, separatory zwiększają wydajność produkcji.Firma S+S zaprezentuje na targach K separator Protector w ulepszonej wersji zaopatrzonej we wzmocnioną ramę.

Drugą prezentacją firmy S+S podczas targów K będzie oparty na koncepcji modułowej system sortujący Flake Purifier. Może on zawierać do trzech czujników do wykrywania zanieczyszczeń. Oprócz czujników metali i kolorów system ten posiada także wysokiej jakości moduł do wykrywania substancji obcych, m.in. tworzyw sztucznych różnego rodzaju. W ten sposób można na przykład usunąć z płatków PET cząstki PVC bądź organiczne tworzywa sztuczne (jak np. PLA), które w przeciwnym wypadku przyczyniłyby się znacznie do obniżenia jakości materiału pochodzącego z recyklingu lub mogłyby nawet uniemożliwić recykling wysokiej jakości. Dzięki inteligentnemu połączeniu czujnika obrazu z czujnikiem kolorów system pozwala zidentyfikować nieprawidłowe kolory, nawet przy najmniejszych różnicach w odcieniach. Z kolei czujniki indukcyjne wykrywają cząstki metali. Niezawodną i skuteczną separację niepożądanych cząstek zapewnia wydmuchiwarka dostosowana do aplikacji.


Czytaj więcej:
Maszyny 601
Targi 1280

Reportaże

Forum