Preformy PreLactia koncernu Netstal

Preformy PreLactia koncernu… Firma Netstal rozwija swój innowacyjny proces PreLactia. Jest on przeznaczony do produkcji preform PET dla opakowań trafiających do branży mleczarskiej. Zastosowanie tej metody pozwala na odchudzenie opakowania o ponad 20 proc. A to daje już spore oszczędności finansowe.

PreLactia koncernu Netstal to proces oparty na technice obtrysku (ang. overmoulding). Metoda ta polega na odrębnym oblaniu innym materiałem wyznaczonych powierzchni wypraski. System PreLactia używany jest do produkcji dwuwarstowych preform PET przeznaczonych do opakowań, w których wymagana jest barierowość wyższa niż w przypadku tradycyjnego PET. Jak wiadomo bowiem PET odznacza się bardzo niską barierowością.

Aby móc zagwarantować butelkom PET np. do mleka UHT większą barierowość, formowanie preform rozpoczyna się od wtryskiwania pierwszej, wewnętrznej i szarej warstwy. Po ukończeniu tej części produkcji należy przejść do kolejnej, polegającej na tym, że przygotowana wcześniej pierwsza warstwa jest obtryskiwana przez drugą, tym razem w białym kolorze. To właśnie sprawia, że opakowanie przyjmuje śnieżnobiałą barwę. Warto jeszcze wiedzieć, że wszystkie konieczne dodatki dodawane są w ramach tego procesu już w fazie polimeryzacji.

Sięgnięcie po system PreLactia sprawia, że producent jest w stanie uzyskać bardzo wymierne oszczędności. Oto bowiem otrzymuje narzędzie, które umożliwia mu produkowanie cieńszych i tym samym lżejszych opakowań. O ile wcześniej butelki do mleka o pojemności 1 litra ważyły 28 gramów, to po odchudzeniu ich waga sięga już tylko 22 gramów. Przy rocznej produkcji 100 milionów butelek umożliwia to zaoszczędzenie 600 – 800 ton surowca.

Przedstawicielem koncernu Netstal w naszym kraju jest firma Muehsam. System został już wyróżniony nagrodą w prestiżowym konkursie Oscar de Emballage.

Preformy PreLactia PET firmy Netstal


Preformy PET PreLactia firmy Netstal


Czytaj więcej: