Premiera światowa na targach Plastpol

Premiera światowa na targach… Podczas tegorocznych targów Plastpol zostanie zaprezentowana po raz pierwszy technologia IMSD (In-Mould Silicon Decoration). Technologia IMSD jest rewolucyjną technologią dekorowania poprzez transfer grafiki z etykiety PET na wypraskę z ciekłego silikonu (LSR).

Proces dekorowania odbywa jednocześnie z procesem wtrysku i wulkanizowania w gnieździe formującym. Tak uformowana wypraska tworzy z grafiką nierozerwalną całość. Pod wpływem rozciągania elementu z LSR grafika dopasowuje się, rozciąga wraz z detalem nie tracąc na ciągłości dekoracji.

detal w spoczynku
Detal w spoczynku


Detal rozciągnięty 150%
Detal rozciągnięty 150%


Detal rozciągnięty 300%
Detal rozciągnięty 300%

Technologia wytwarzania

Na poliestrową folię nanoszona jest farba silikonowa, która jest wstępnie zwulkanizowana. Tak zadrukowana etykieta jest umieszczana w formie. W trakcie formowania(wulkanizowania) detalu farba staje się integralną częścią produktu końcowego. Po zakończonym procesie folia jest usuwana, a mikronowa powłoka graficzna pozostaje na detalu.

Korzyści zastosowania technologii IMSD

  • daje możliwość nanoszenia wielokolorowej grafiki,
  • umożliwia uzyskanie zmiennej tektury na produkcie,
  • tworzyw adhezyjne połączenie nadruku z detalem,
  • daje możliwość nałożenia grafik na nieregularne kształty (np. powierzchnie chropowate),
  • stosuje się nieograniczone spektrum grafiki,
  • powierzchnia nadruku posiada takie same właściwości jak materiał bazowy (LSR),
  • możliwość stosowania w medycynie,
  • obniżenie kosztów produkcji ze względu produkcję i dekorowanie w jednym cyklu,
  • nadruk „rozciąga się” wraz z detalem,
  • odporność na zarysowania i starzenie.

Opis pracy gniazda produkcyjnego:

Zadrukowana folia poliestrowa pobierana jest z magazynku przez ramię robota. Na stanowisku pośrednim za pomocą kamery etykieta jest orientowana do określonej pozycji poprzez serwosilnik. Robot umieszcza etykietę w formie. W zamkniętą formę wtryskiwany jest ciekły silikon, który ulega zwulkanizowaniu. W tym miejscu zachodzi proces w technologii IMSD. Po czasie wulkanizacji ramię robota odbiera gotowy zadrukowany detal i odkłada go na przenośnik taśmowy. W tym momencie cykl został zakończony.

Proces dekorowania wyrobów w technologii IMSD będzie można zobaczyć na żywo w Hali E na stoisku E-64.

Czytaj więcej:

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Sprawdź największe atuty marki NTQ s.c.: układy plastyfikujące, optymalizacja i wdrażanie projektów, profesjonalne doradztwo techniczne i serwis

Polska