Problemy z barwieniem twardego PVC

Równie skomplikowane jest stosowanie masterbaczy. Uniwersalne materiały działają zazwyczaj dobrze w przypadku PVC-P, podczas gdy preparaty przygotowane dla twardego PVC mogą powodować problemy przy dużym załadowaniu. Uniwersalne mieszanki oparte na wysokiej zawartości EVA są zazwyczaj skuteczne, ale powodują także efekt uplastycznienia.

Nowoczesne technologie produkcji masterbaczy wykorzystują do produkcji barwników proces intensywnego mieszania w wytłaczarce. Niestety, polichlorek winylu jest niezwykle wrażliwy na ścinanie, co czyni go słabym nośnikiem. Problem jest dużo mniejszy przy zastosowaniu plastyfikatorów, dlatego masterbacze oparte na PVC-P mogą być produkowane na zwykłych wytłaczarkach. Jednak tego typu mieszanki dodają plastyfikator do nieuplastycznionego tworzywa. Tradycyjnie masterbacze oparte na PVC-U i produkowane na wytłaczarkach do PVC charakteryzowały się niższą zawartością pigmentów aniżeli inne typy tworzyw sztucznych. Połączenie wysokiego oporu przepływu z podatnością na degradację pod wpływem ścinania utrudnia produkcję masterbaczy opartych na twardym PVC o wysokim nasyceniu pigmentem.

Jak zatem widać, przetwórca musi rozważyć jaki wpływ będzie miał zastosowany materiał barwiący na reologię produktu, musi także wziąć pod uwagę potencjalne możliwości niepowodzenia - zakładając oczywiście, że proponowany przez producenta kolor jest odpowiedni.

Jednak współczesne rozwiązania w dziedzinie materiałów barwiących do PVC-U pozwalają przetwórcom na łatwiejsze dodawanie kolorów, zwiększając elastyczność produkcji, ograniczając koszty i poprawiając kontrolę jakości. Takim rozwiązaniem jest system Vynacol, opracowany przez firmę Colour Tone, który ułatwia barwienie twardego PVC poprzez wyeliminowanie tradycyjnych problemów z kompatybilnością i przetwarzaniem. Technologia opiera się na innowacyjnych metodach modyfikacji dodatków szeroko stosowanych w produkcji kompoundów PVC.

Co istotne, rozwiązanie proponowane przez Colour Tone umożliwia łatwe komponowanie odpowiednich mieszanek do barwienia PVC-U bezpośrednio u przetwórcy. W ten sposób przedsiębiorcy nie tylko oszczędzają czas, lecz także mogą znacznie ograniczyć konieczność magazynowania dużej ilości barwników.

Vynacol


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże