Przetasowania wśród polimerowych graczy

DSM wykracza poza tradycyjny sektor chemiczny

Holenderska firma Royal DSM, jedna z najstarszych marek w europejskim przemyśle chemicznym, ogłosiła chęć sprzedaży swojej działalności w zakresie materiałów polimerowych, aby skupić się na dostarczaniu wartościowych produktów żywieniowych i biotechnologicznych.

Jednostka materiałowa DSM odnotowała w 2020 r. sprzedaż w wysokości 1,9 mld dolarów – blisko 20% całkowitej sprzedaży firmy – dzięki produktom takim jak specjalistyczne nylony, biomateriały czy włókna Dyneema – supermocne materiały polietylenowe o ultrawysokiej masie cząsteczkowej.

Geraldine Matchett, członek zarządu DSM, poinformowała że nie ma jeszcze kupca na oferowane aktywa, jednakże koncern przekształca jednostkę materiałową, w której pracuje 2857 z 23 127 pracowników DSM, w samodzielną firmę.

– To nie jest coś, co potrwa kilka tygodni lub kilka miesięcy, ale nie chcemy też, aby trwało to lata – powiedziała Geraldine Matchett.

DSM, które rozwija swoją działalność w zakresie żywienia, twierdzi że postępy w technologiach cyfrowych i naukach biologicznych oferują nowe, szerokie możliwości w tej dziedzinie.

Sprzedaż jednostki materiałowej to ostatnia ze zmian, które przekształciły firmę założoną w 1902 r. przez rząd holenderski z kopalni państwowych wydobywających węgiel na południu Holandii w koncern petrochemiczny. Jednak gdy firma zaczęła rozwijać działalność w zakresie składników odżywczych i zdrowotnych, straciła zainteresowanie działalnością chemiczną. W 2002 r. DSM sprzedało swój biznes petrochemiczny koncernowi Saudi Basic Industries Corp. (Sabic) za prawie 2 mld dolarów. Transakcja objęła przeniesienie wszystkich udziałów w spółkach DSM Hydrocarbons, DSM Polyethylenes, DSM Polypropylenes, DSM Polyolefine GmbH oraz DSM Hydrocarbons Americas i DSM Polypropylenes North America, które razem tworzyły jednostkę biznesową DSM Petrochemicals.

W kwietniu tego roku DSM sfinalizował sprzedaż swojej działalności w zakresie żywic i materiałów funkcjonalnych (RFM) firmie Covestro. Wartość transakcji, która objęła m.in. takie działy jak DSM Niaga, DSM Additive Manufacturing czy działalność DSM Advanced Solar w zakresie powłok, opiewała na kwotę 1,8 mld dolarów. Z kolei na początku tego roku firma kupiła Amyris, przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie składników smakowych i zapachowych. Pod koniec lipca Holendrzy nabyli Midori – amerykański startup biotechnologiczny, który opracował platformę technologiczną identyfikującą glikany (wielocukry), mogące precyzyjnie modulować funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego u zwierząt. DSM posiadał już wcześniej 38,5% akcji firmy z Bostonu, a w lipcu nabył pozostałe 61,5% za 63 mln dolarów.
Rok 2021 Holendrzy kończą ogłoszoną 19 października finalizacją umowy dotyczącej przejęcia za kwotę 453 mln dolarów firmy First Choice Ingredients – producenta składników smakowych.

Lanxess zamienia jednostkę high performance materials w samodzielną firmę

Koncern chemiczny Lanxess poinformował w tym miesiącu, że ma zamiar zamienić jednostkę biznesową High Performance Materials (HPM) w samodzielną firmę. „Nowa struktura zapewni najlepsze możliwości rozwoju w branży wysokowydajnych tworzyw sztucznych” – głosi komunikat przedsiębiorstwa.

Samodzielna firma produkująca wysokowydajne polimery będzie wytwarzać poli(tereftalan butylenu), PA 6 i 6,6 oraz kompozyty termoplastyczne. Polimery te stanowią większość oferty jednostki High Performance Materials, której sprzedaż w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku wyniosła 1,4 mld dolarów.

Firma nie potwierdziła oficjalnie, czy dąży do sprzedaży jednostki HPM, ale wyodrębnienie biznesu w osobny podmiot prawny często jest tego zapowiedzią. Jednostka HPM zatrudnia obecnie około 1900 osób w 14 lokalizacjach na całym świecie.

Sam Lanxess został odłączony od Bayera w 2004 r., a następnie całkowicie wydzielony w 2005 r. Podobną strategię koncern zastosował w 2016 r., tworząc z Saudi Aramco spółkę joint venture Arlanxeo, zajmującą się kauczukiem syntetycznym, a następnie sprzedając Saudyjczykom swoje udziały w 2018 r.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®, PPS Xytron

Polska
Chemik
Chemik
*.48.170.50

Wysłany: 2022-01-05 09:56:20

Uśmiałem się widząc "tereftalan polibutylenu". Pewnie chodziło o PBT czyli poli(tereftalan butylenu) błędnie przetłumaczony z angielskiego "polybutylene terephthalate", ale w szanującym się portalu branżowym takich głupotek nie powinno być

Jacek_l
Jacek_l

Wysłany: 2022-01-05 10:24:24

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawione.