Przykłady innowacji w zamknięciach do opakowań

Przykłady innowacji w zamknięciach… Nie tylko branża opakowaniowa, ale też sektor zajmujący się produkcją zamknięć przeżywa technologiczny rozwój. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, które mają ułatwić i unowocześnić proces zamykania opakowań. W procesie produkcji zamknięć zaczęto wykorzystywać chipy RFID.

Przykładem na wprowadzanie przez producentów zamknięć systemu RFID jest choćby firma Secure Packaging Systems. Wprowadziła ona na rynek nakrętki wyposażone w chip RFID, które w 100 proc. zabezpieczają opakowanie przez podrobieniem. Dodatkowo w module RFID można umieścić szereg informacji na temat produktu znajdującego się w butelce. Sam moduł zabezpiecza również przed wypełnieniem opakowania niewłaściwym produktem, co może się zdarzyć np. na taśmie produkcyjnej.

System Secure Packaging Systems

Inny przykład dołączenia RFID do zamknięć opakowaniowych zaproponował włoski producent win Arnaldo Caprai. Zastąpił w markach premium swoich win klasyczne korki nowymi wykonanymi ze spienionego tworzywa sztucznego. W chipie RFID będzie można umieszczać informacje dotyczące historii przetwarzania każdej butelki wina. Ma to szczególne znaczenie dla koneserów tego alkoholu. System umożliwia dodatkowo rewolucyjne zmiany w dziedzinie sprzedaży - bowiem RFID to nie tylko bardzo dużo informacji konsumenckich, ale przede wszystkim usprawnienie działania transportu i magazynowania.

Zmiany w zamknięciach nie kończą się wyłącznie na wprowadzaniu rozwiązania RFID. Przedsiębiorstwo Smart Lid Systems zdecydowało się na pewne innowacje w odniesieniu do opakowań na napoje. Wyposażyło je w jednorazowe, poliestrowe wieczko stosowane do papierowych bądź tworzywowych kubków do kawy. Całość wzbogacają specjalne dodatki, które odpowiadają za zmianę barwy tworzywa z uwagi na różną temperaturę napoju przechowywanego w opakowaniu.

Celem wieczka jest dostarczyć konsumentowi informacji na temat temperatury napoju znajdującego się w kubku. Wieczko jest bardzo czułe i tym samym zmienia swój kolor od brązowego koloru niezaparzonej kawy, do czerwonego po zalaniu kawy wrzątkiem.

Przykłady innowacji w zamknięciach do opakowań

Zmiana koloru może również informować o prawidłowym zamknięciu kubka, jeśli został on zamknięty nieprawidłowo zmiana koloru wieczka jest nierównomierna. Pomysł z wieczkiem jest znacznym ułatwieniem dla konsumentów, którzy niejednokrotnie nie potrafią oszacować wartości temperatury napoju znajdującego się w kubku ze względu na jego właściwości termoizolacyjne.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum