Puławy z nowym kontraktem gazowym

Puławy z nowym kontraktem… Grupy Azoty Puławy zawarła ze spółką Vattenfall Energy Trading wartą 90 mln zł umowę na dostawy gazu ziemnego. Kontrakt ma obowiązywać do końca bieżącego roku.

- Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości pojawiające się na rynku dla zoptymalizowania zaopatrzenia naszej firmy w surowiec gazowy oraz zminimalizowania kosztów jego zakupu - mówi Wojciech Kozak, wiceprezes puławskiej spółki. - Zawierane kontrakty dają w tym względzie pewne korzyści wynikające choćby ze zróżnicowania punktów wejścia do systemu przesyłowego. Warto sobie uświadomić, że w tym roku dostawy gazu zza zachodniej granicy wyniosą do 20 proc. ogólnego zużycia gazu w naszej spółce. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że PGNiG jest i pozostanie podstawowym partnerem dla naszej firmy i jego udział w dostawach gazu nadal będzie większościowy.

W ostatnich dniach grudnia ub.r. spółka z Puław poinformowała, że w ramach dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych zawarła również podobne umowy na zakup gazu ziemnego na 2014 r. z RWE Polska S.A. (o wartości około 69 mln zł) oraz ze Statoil ASA (o wartości około 97 mln zł). Ponadto z końcem roku Puławy i PGNiG SA podpisały załącznik do wieloletniej umowy na dostawy gazu ziemnego w 2014 r. o wartości szacunkowej 1,09 mld zł.

Gaz ziemny jest podstawowym surowcem ZA Puławy - rocznie do produkcji amoniaku spółka zużywa ok. 1 mld m sześc. tego surowca, a gaz ziemny stanowi około 40 proc. całkowitych kosztów przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej:
Gaz 24
Rynek 983