Raport "Branża tworzyw sztucznych 2022" jest już dostępny

Raport "Branża tworzyw sztucznych…

Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce to ważny składnik polskiej gospodarki, który plasuje się na trzecim miejscu wśród działów przetwórstwa przemysłowego (po produkcji żywności i produkcji metali) pod względem wytwarzanej wartości dodanej brutto. W całej branży zatrudnienie szacowane jest na ok. 200 tys. pracowników, a jej rozwój przez ostatnie kilkanaście lat wyraźnie wyprzedzał inne branże: produkcja sprzedana wzrosła ponad dwukrotnie przez ostatnie 10 lat wykazując średnie roczne tempo wzrostu na poziomie 7,7%.

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne ze strony polskich przetwórców konsekwentnie rośnie i w roku 2020 zostało oszacowane na ok 4,1 mln ton, w tym ok. 380 tys. ton pokonsumenckich recyklatów tworzyw PCR (postconsumer recyclate).

Fundacja PlasticsEurope Polska od wielu lat publikuje coroczne raporty obrazujące kondycję polskiego przemysłu tworzyw sztucznych. Właśnie ukazała się najnowsza edycja tej publikacji - "Branża tworzyw sztucznych 2022".

W tegorocznym raporcie się m.in. takie zagadnienia jak:

  • przemysł tworzyw sztucznych w Polsce w obliczu ostatnich kryzysów,
  • zagospodarowanie odpadów tworzyw sztucznych w Polsce - w drodze do cyrkularności,
  • wspierająca legislacja.

- Liczę, że w Raporcie znajdziecie Państwo zarówno odpowiedzi na pytania dotyczące branży, jak również dane potrzebne do wyciągnięcia wniosków i podjęcia decyzji ważnych z perspektywy osiągania wspólnych celów środowiskowych - podkreśla Dyrektor Zarządzająca, dr inż. Anna Kozera-Szałkowska.

- Główne wnioski płynące z Raportu, które jako Plastics Europe popieramy, to konieczność szerokiej współpracy interesariuszy w całym łańcuchu wartości i przyspieszenia systemowych zmian - dodaje Dyrektor Zarządzająca PlasticsEurope Polska.

Raport dostępny jest TUTAJ

Zdjęcie: Fundacja PlasticsEurope Polska


Czytaj więcej:
Analiza 394
Rynek 1087

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska

Reportaże

Forum