Rozmowa z Markiem Rytarowskim, prezesem firmy HSV Polska

Rozmowa z Markiem Rytarowskim, prezesem firmy HSV Polska
W czwartek we Wrocławiu spółka HSV Polska otworzyła swoją trzecią fabrykę opakowań w naszym kraju. Pierwszy zakład został uruchomiony w 2000 r. w Kędzierzynie-Koźlu, a następnie w 2005 r. przeniesiony do Łodzi. Drugi zakład powstał w maju 2002 r. w Pruszkowie.
Posiadając fabryki w Holandii i Polsce oraz biuro sprzedaży w Czechach, HSV jest wiodącym dostawcą komponentów ze spienionego polistyrenu dla szerokiego spektrum firm działających w wielu gałęziach przemysłu. Prezentujemy rozmowę z prezesem spółki Markiem Rytarowskim.

Jak to się stało, że kilka lat temu HSV zdecydował się zainwestować w naszym kraju w efekcie czego powstała spółka HSV Polska?
HSV Polska powstała w 1999 r. w oparciu o doświadczenie i kapitał holenderskiej firmy HSV-Ede. Udziałowcy szukali nowych rynków działalności. Ocenili, że rynek polski będzie tym, na którym zapotrzebowanie na opakowania ze styropianu będzie stopniowo rosło. Przewidywali, że wiele koncernów międzynarodowych ulokuje swoją produkcję w naszym kraju. Tak też się stało.

Branża artykułów gospodarstwa domowego rozwija się w naszym kraju bardzo dobrze ze względu na ogromny rynek zbytu. Większość wyrobów jest co prawda eksportowanych, ale szacuje się, że w Polsce jest około 12 mln gospodarstw, które potrzebują pralek, lodówek i sprzętu AGD. O tym, że rynek AGD przeżywa boom świadczy również fakt, że w 2007 r. w Polsce sprzedano aż o 25 procent więcej produktów AGD, niż w roku poprzednim.

Marek Rytarowski, prezes HSV Polska

Czyli zmiany na rynku, które w ciągu ostatnich lat się dokonały były także widoczne z Państwa punktu widzenia?
Dokładnie tak. Rynek zdecydowanie rośnie. Wzrost następuje każdego roku. Najtrudniejszy był okres 2000 - 2003. To był czas niewielkiej recesji w Polsce. No ale udało nam się z tym uporać.

Co w największej mierze wchodzi w skład oferty produktowej HSV?
Główne grupy projektowanych i wytwarzanych przez HSV produktów to kształtki styropianowe, pojemniki izotermiczne, izolacje styropianowe oraz listwy i narożniki ochronne.

Wszystkie z nich wytwarzane są w oparciu o metodę wtrysku modułowego i znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Służą jako izolacje, opakowania dla komputerów, sprzętu RTV i AGD, jako tace w transporcie wewnętrznym oraz pojemniki izotermiczne, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i w logistyce.

Materiał EPS użyty do ich produkcji jest chemicznie i biologicznie obojętny oraz bezwonny. Nie stanowi pożywki dla rozwoju mikroorganizmów dzięki czemu wydłuża okres świeżości przechowywanych i transportowanych produktów. Spełnia również wysokie normy ekologiczne oraz podlega procesom powtórnego przetworzenia, czyli recyklingu.