Rozmowa z Piotrem Kwietniem, dyrektorem SABIC Polska

Rozmowa z Piotrem Kwietniem, dyrektorem SABIC Polska
SABIC to absolutny gigant na światowym rynku tworzyw sztucznych. Od pewnego czasu także w naszym kraju firma prowadzi aktywną działalność., notując coraz to nowsze sukcesy. - Największym z naszych obecnych wyzwań jest chyba samo tempo wzrostu naszej firmy. W tej chwili jesteśmy bowiem jednym z najszybciej rozwijających się koncernów tworzywowych - przyznaje w rozmowie z naszym serwisem Plastech.pl Piotr Kwiecień, dyrektor SABIC Polska. Opowiada o rezultatach notowanych przez firmę, efektach poczynionych przez SABIC inwestycji i planach na przyszłość. SABIC Polska działa w strukturach SABIC Europe, którego główne zakłady produkcyjne znajdują się w niemieckim Gelsenkirchen oraz holenderskim Geleen.

Czym dokładnie zajmuje się SABIC Polska?
Piotr Kwiecień, dyrektor SABIC Polska: - Tak jak każde przedstawicielstwo, tak i SABIC Polska zajmuje się pozyskiwaniem klientów dla tworzyw sztucznych produkowanych przez SABIC. Jesteśmy w stanie zaoferować szeroką paletę poliolefin przeznaczoną zarówno do formowania wtryskowego jak również wytłaczania. Na nasze portfolio składają się zarówno polipropyleny typu homo-, copo- i random- jak również polietyleny (HDPE, LDPE, LLDPE), spełniające najwyższe światowe standardy i wymagania pod względem jakości.

Siedziba koncernu SABIC

Jedną z najważniejszych inwestycji w historii SABIC Polska było uruchomienie Centrum Logistycznego w Kutnie. Jak to wpłynęło na pozycję spółki? Jakie są efekty tej inwestycji?
Centrum logistyczne w Kutnie działa od 1 stycznia ubiegłego roku i już z tej wielomiesięcznej perspektywy należy przyznać, że jego uruchomienie było doskonałym pociągnięciem dla naszej organizacji.

W kilkunastu tworzywach staliśmy się silnym dostawcą lokalnym, przybliżyliśmy w istotny sposób nasz produkt do klienta w Polsce. Obecnie samo dowiezienie materiału do odbiorcy z Kutna zajmuje nam maksymalnie kilka godzin.

Do Centrum w Kutnie importowane są produkty polimerowe z Arabii Saudyjskiej. Tym samym więc, zadaniem Centrum jest wszechstronna obsługa zarówno partnerów z Polski jak i rynków Europy Środkowej i Wschodniej.

Warto przy okazji wiedzieć, że zanim Centrum zaczęło funkcjonować, kilka miesięcy wcześniej rozpoczęła się działalność biura sprzedaży SABIC na Węgrzech. Rynki Czech i Słowacji są od 2004 roku obsługiwane przez biuro w Pradze. Obecnie, więc poza materiałami dojeżdżającymi do Kutna, tworzywa SABIC są sprowadzane z fabryk w Niemczech i Holandii oraz z magazynu w belgijskiej Antwerpii.

Piotr Kwiecień, dyrektor SABIC Polska

Wspomina Pan o odbiorcach firmy. Kim więc są główni klienci SABIC Polska?
Mamy w Polsce bardzo pokaźną grupę odbiorców. To zrozumiałe, bo oferujemy szeroką paletę tworzyw. Dla przykładu, jeśli chodzi o LDPE, to nasze materiały są dostarczane do producentów folii termokurczliwej, opakowaniowej oraz używanej do laminacji.

W zakresie HDPE paleta zastosowań jest jeszcze szersza. Oferujemy materiały do wtrysku, do produkcji folii oraz materiały rurowe dostarczane do największych polskich producentów takich jak Przedsiębiorstwo Barbara Kaczmarek czy Rurgaz.
Wymieniając najważniejszych naszych odbiorców polietylenu, należy skierować szczególną uwagę segment foli stretch na czele z takimi firmami jak m. in. Marflex - M.J. Maillis oraz Ergis - Eurofilms. To nasi najwięksi partnerzy w tym segmencie.

Jak powiedziałem wcześniej niebagatelną rolę wśród naszych produktów odgrywa polipropylen w zastosowaniach wtryskowych dla odbiorców opakowaniowych (np. Plastbox), rurowych czy motoryzacyjnych (Faurecia, Plastal oraz Simoldes).


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska