Rozwój procesu produkcyjnego i innowacyjne rozwiązania techniczne wymogiem rynku

Rozwój procesu produkcyjnego…

W branży tworzyw sztucznych producenci maszyn każdego dnia mierzą się z nowymi wyzwaniami. Stawiają je przetwórcy, którzy - aby sprostać wymaganiom rynku - potrzebują coraz bardziej specjalistycznych rozwiązań, dedykowanych konkretnym produktom oraz procesom produkcyjnym. Dlatego innowacyjne rozwiązania techniczne i ciągłe udoskonalenia to dziś codzienność. Takie działanie pozwala na realizację coraz wyższych wymogów jakościowych i użytkowych produktów. U progu trzeciej dekady XXI w. to bowiem nie maszyna determinuje, co możemy na niej produkować, ale wyobraźnia i potrzeby. 

Aby dostarczyć urządzenie w 100% zaspokajające wymagania użytkowników z danej branży, producenci maszyn wdrażają szerokie portfolio wyrobów. Trzeba tu zaznaczyć, że obecnie bardzo ważne jest, aby urządzenia umożliwiały dalszą modyfikację i rozbudowę. Każdy kojarzy wtryskarkę hydrauliczną z kolanowym układem zamykania jako podstawowe urządzenie. Polski rynek w dużej mierze nadal opiera się na takich rozwiązaniach, ale dziś to dopiero początek drogi. Nawet maszyna o najbardziej tradycyjnej budowie pozwala już na montaż dodatkowego wyposażenia i osprzętu, czy na modyfikację oprogramowania i jego dostosowanie do nowych potrzeb. 

Opisane poniżej przykłady przybliżają możliwości rozbudowy i modyfikacji maszyn. Potwierdzają tym samym tezę o ciągłym rozwoju rynku i o wciąż nowych potrzebach przetwórców.

Pierwszą z omawianych aplikacji jest wtryskarka Haitian serii Mars z kolanowym układem zamykania, będąca kontynuacją serii Saturn, HTFW, HTFX. Obecnie w sprzedaży jest już trzecia seria Marsów, nieustannie modyfikowana i udoskonalana, która na przestrzeni lat stała się światowym bestsellerem sprzedaży w ilości ponad 300 000 maszyn. Ta seria wtryskarek jest aktualnie dostępna w przedziale siły zwarcia od 600 kN do 12 tys. kN oraz gramaturze wtrysku od 45 g do 6160 g PS. Dzięki innowacjom zastosowanym w konstrukcji układu kolanowego, zyskujemy scentralizowany i równomierny rozkład sił w płytach maszyny, co zwiększa żywotność formy. Tego typu rozwiązania cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku, a wypracowana przez lata renoma wynika z wysokiej trwałości i efektywności rozwiązań technologicznych oraz łatwości obsługi i dostępności serwisowania. 

mars

Nawet niewielkie maszyny, takie jak Haitian Mars o sile zwarcia 1600 kN, mają zastosowanie w branży automotive. Wykorzystywane są z powodzeniem w produkcji technicznych elementów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w samochodach. Poliamid z zawartością 65% włókna szklanego stał się codziennością tego rynku. Gniazdo produkcyjne, w pełni zintegrowane z systemem informatycznym, przekazuje na bieżąco pełne dane produkcyjne i jakościowe. Zakres pracy operatora maszyny ogranicza się więc do podstawowych czynności, obejmujących jedynie zapewnienie ciągłości dostawy mediów. W ramach wspomnianego gniazda produkcyjnego robot - po odebraniu detalu z przestrzeni pracy formy - umieszcza w niej metalowe inserty, potrzebne do rozpoczęcia kolejnego cyklu. Gotowe detale trafiają do obróbki mechanicznej i - po jej zakończeniu - przechodzą przez pełen cykl kontroli jakości, obejmujący badania zgodności wymiarowej. Wyrób zgodny z kartą technologiczną jest znakowany, by następnie zostać wprowadzonym na linie montażowe producentów samochodów. Wyroby, które nie spełniają norm podczas weryfikacji przez elektroniczny system kontroli, klasyfikuje się jako odpad. Takie podejście do procesu technologicznego pozwala na zredukowanie do minimum możliwości wystąpienia błędu i produkcji wadliwego elementu, co - jak wszyscy wiemy - jest największym kosztem w działalności każdej firmy. Tym sposobem wtryskarka o klasycznej konstrukcji staje się częścią nowoczesnego i praktycznie bezobsługowego gniazda produkcyjnego.

Większe maszyny Haitian Mars, o sile zwarcia od 3800 kN do 14 tys. kN, są użytkowane przez największych producentów komponentów motoryzacyjnych w Polsce i na świecie. Koncerny z tego obszaru zapewniają ciągłość dostaw podzespołów na linie produkcyjne większości światowych marek samochodów, w tym tych klasy premium.

Różnorodność zastosowania maszyn potwierdza także ich użycie w sektorze dużego AGD. Części lodówek, pralek, zmywarek czy suszarek z wykorzystaniem dodatków uniepalniających z powodzeniem wykonywane są przez wtryskarki serii Haitian Mars. Świadczy to o bardzo dużym zaufaniu użytkowników, a przecież wymogi jakościowe są tu bardzo restrykcyjne, również jeśli chodzi o względy wizualne. Stabilność i powtarzalność procesu produkcyjnego świadczą o sprawdzonych rozwiązaniach technicznych. Aktualnie maszyny tej serii pracują w większości liczących się koncernów AGD lub u ich podwykonawców. Stanowią odrębne narzędzie lub są częścią zintegrowanych z wizualną i jakościową kontrolą gniazd produkcyjnych.

Wtryskarki tej serii sprawdzają się także doskonale w małych i średnich wtryskowniach, stanowiąc uniwersalne rozwiązanie produkcyjne. Przemyślany i udoskonalany na przestrzeni lat projekt pozwala na późniejszą rozbudowę maszyn o dodatkowe opcje, poszerzając tym samym zakres zastosowań.

jupiter-2

Kolejną odpowiedzią na potrzeby rynku są dwupłytowe hydrauliczne maszyny serii Jupiter. Wielkim atutem jest tu możliwość wykorzystania w pełni powierzchni produkcyjnej. Dzięki kompaktowej budowie tej wtryskarki oszczędzamy przestrzeń, zwiększając równocześnie możliwości optymalnego zagospodarowania miejsca w hali produkcyjnej. Przy tym samym tonażu maszyny rozbudowa gniazda produkcyjnego nie stanowi już problemu, a szerszy rozstaw kolumn w porównaniu z serią Mars pozwala na montaż większych i bardziej skomplikowanych narzędzi. Siła zwarcia maszyn tej serii znajduje się w zakresie od 4500 kN do 66 tys. kN i gramaturze wtrysku od 720 g do 328696 g PS. 

Szybki rozwój konstrukcji został bardzo dobrze przyjęty przez klientów. W konsekwencji seria stała się bezpośrednią alternatywą dla maszyn hydraulicznych z kolanowym układem zamykania i zaczyna je wypierać z rynku. Podstawową różnicą pomiędzy kolanowym, a dwupłytowym układem zamykania jest ukierunkowanie sił zwarcia, w maszynach Jupiter skierowanych na zewnętrzną część płyt.

Idealnym przykładem możliwości spersonalizowania maszyny jest projekt realizowany dla jednego z naszych klientów. Maszyna - wyposażona w agregat wtryskowy o napędzie serwoelektryczym oraz układzie plastyfikacji specjalnej konstrukcji - pozwala na pełne wykorzystanie możliwości tworzywa NAFILean. Możliwość ustawienia 10 etapów wtrysku oraz sterowania 26 dyszami hydraulicznymi wtrysku kaskadowego pozwala na produkcję deski rozdzielczej samochodu klasy premium o szerokości około 1800 mm. Przy tak skomplikowanym projekcie układ plastyfikacji jest dodatkowo chłodzony dla uzyskania lepszej stabilności temperatury, a za precyzję wtrysku odpowiada zawór proporcjonalny. Do tak wymagającego detalu wskazane są narzędzia z kontrolą 96 dysz gorących kanałów, zintegrowanych z wtryskarką. Sterownik umożliwia dowolne zaprogramowanie specjalnej sekwencji pracy maszyny i jest dopełnieniem całego projektu.

jenius-2

Jenius stanowi rozszerzenie możliwości serii maszyn Jupiter. To odpowiedź na potrzeby rynku na kompaktowe maszyny w wykonaniu hybrydowym: hydrauliczno-elektrycznym. W konstrukcji wykorzystano największe zalety maszyn dwupłytowych: kompaktową budowę, konstrukcję układu zamykania oraz precyzję wtrysku jednostki serwoelektrycznej. W wersji standardowej maszyna jest wyposażona w ruch równoległy po stronie układu nabierania, a dla jeszcze bardziej wymagających procesów można zastosować ruchy równoległe wypychacza i rdzeni wraz z otwarciem formy. Zastosowanie układu hydraulicznego i serwoelektrycznego pozwala na uzyskanie dużej siły zwarcia i energooszczędności. Zakres siły zwarcia to przedział od 3600 kN do 33 tys. kN, gramatura jednostki wtryskowej - od 562 g do 10934 g PS. Maszyna jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy potrzebują urządzenia o dużym tonażu i są w stanie wykorzystać zalety wynikające z ruchów równoległych i szybkości działania. 


Autoryzowany, wyłączny dystrybutor wtryskarek
 

Autoryzowany, wyłączny dystrybutor wtryskarek Haitian i Zhafir. Osprzęt peryferyjny i roboty do wtryskarek. Wsparcie serwisowe i techniczne w zakresie instalacji oraz szkoleń.

Polska

Reportaże

Forum