Rury z polipropylenu korzystne dla środowiska

Rury z polipropylenu korzystne dla środowiska
W całej Europie istnieje potrzeba poprawy głównych rur odwadniających odprowadzających wodę opadową. Trzeba przede wszystkim zwiększyć ich wytrzymałość i poprawić długość funkcjonowania – zauważają przedstawiciele organizacji TEPPFA.

Badania prowadzone z inicjatywy międzynarodowej branżowej organizacji TEPPFA, skupiającej reprezentantów rynku rur z tworzyw sztucznych pokazały, że środowiskowe zalety profilowanych rur z polipropylenu są bezsporne.
Posłużono się w badaniu metodą LCA, czyli Określania Cyklu Życia. Rury profilowane z polipropylenu zyskały rosnące zainteresowanie z powodu swoich wyraźnych zalet w głównych rurociągach systemów odprowadzających wody opadowe. Obecne badania przeprowadzone przez Flamandzki Instytut badań Technologicznych (VITO) potwierdzają, że systemy te mają znaczące środowiskowe zalety w porównaniu do rur wykonanych z tradycyjnych materiałów, np. z betonu.

Przede wszystkim rury profilowane charakteryzują się gładką powierzchnią wewnętrzną i korugowaną ścianką zewnętrzną. Aby zachować spójność wyników, wybrano jednostkę funkcjonalną, która była identyczna jak ta dla systemu kanalizacyjnego z PC, aczkolwiek o różnej średnicy. Z powodu swojej wyższej całkowitej grubości ścianki, wolny przekrój (światło) rury profilowanej z polipropylenu został zredukowany w porównaniu do konwencjonalnej rury polipropylenowej ze ściankami gładkimi.

Czytaj więcej: Rury 75