Sabic przejęty przez Aramco

Sabic przejęty przez Aramco…

Koncern Aramco ogłosił zakończenie transakcji zakupu 70% akcji Saudi Basic Industries Corporation (Sabic) od PIF, państwowego funduszu Arabii Saudyjskiej, za łączną cenę 259,125 mld riali saudyjskich (69,1 mld USD), co odpowiada cenie 123,39 SAR (32 USD) za akcję.

Zakończenie transakcji znacznie zwiększa obecność Aramco w światowym przemyśle petrochemicznym, który w najbliższych latach ma odnotować najszybszy wzrost popytu na ropę. Łącznie w 2019 r. Aramco i Sabic odnotowały wolumen produkcji petrochemikaliów na poziomie blisko 90 mln ton, w tym produktów rolno-środowiskowych i specjalistycznych.

Pomimo pandemii COVID-19, która zmusiła wiele firm do przemyślenia lub zrewidowania swoich długoterminowych planów, Aramco kontynuuje działania związane z rozwojem firmy, zgodnie z wcześniej ustaloną strategią Downstream Aramco.

Przejęcie udziałów Sabica jest kolejnym krokiem w zakresie wzrostu zintegrowanych zdolności rafineryjnych i petrochemicznych. W szczególności wzmacnia to strategię koncernu poprzez jego przekształcenie w jednego z głównych światowych graczy w branży petrochemicznej.

Aramco, jako nowy większościowy akcjonariusz Sabica, ma możliwość wyboru znacznej części dyrektorów. Powołano również Komitet ds. Współpracy i Integracji Korporacyjnej, którego zadaniem jest przedstawianie zaleceń w sprawach dotyczących współpracy i integracji. Przewodniczyć mu będzie dyrektor generalny Sabic, a w jego skład wejdzie dwóch innych członków Sabic i trzech członków z Aramco.

Relacje Sabica z PIF i Aramco sięgają 1976 r. Globalna skala i obecność Sabica, jednej z najbardziej znaczących i zróżnicowanych firm chemicznych na świecie, wnosi do Aramco szereg wartości dodanych poprzez integrację w zakresie zaopatrzenia, łańcucha dostaw, produkcji, marketingu i sprzedaży.


Czytaj więcej:
Paliwa 52

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska