Skoncentrowanie na postępach w technologii tworzyw sztucznych

Skoncentrowanie na postępach…

Od 18 do 20 czerwca 2024 r. Engel był gospodarzem Digital Days w Schwertbergu i St. Valentin. Wydarzenie to dostarczyło konkretnych odpowiedzi na kluczowe pytania w branży formowania wtryskowego.  Wzięło w nim udział ponad 400 gości, którzy uzyskali wgląd w obecny stan zaawansowania cyfryzacji w formowaniu wtryskowym, poprzez praktyczne przykłady oraz ciekawe perspektywy na najbliższą przyszłość. Działania Engel w zakresie cyfryzacji mają na celu zwiększenie orientacji na klienta poprzez optymalizację produkcji, zmniejszenie kosztów energii, poprawę jakości i rozwiązanie problemu niedoboru umiejętności.

Gerhard Dimmler, CTO firmy Engel i Hannes Zach, szef sprzedaży rozwiązań cyfrowych w Engel, otworzyli wydarzenie wykładem na temat znaczenia cyfryzacji dla branży formowania wtryskowego. Engel przekształcił się z producenta maszyn w dostawcę kompletnych rozwiązań o wysokim stopniu możliwości cyfryzacji. Transformacja cyfrowa obejmuje optymalizację procesów, zrównoważony rozwój oraz rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Cyfrowe systemy i produkty wspomagające zwiększają wydajność i jakość produkcji. Engel widzi przyszłość formowania wtryskowego w wykorzystaniu sztucznej inteligencji i cyfrowych asystentów do optymalizacji procesów produkcyjnych. Engel jest pionierem w tej dziedzinie i wspiera swoich klientów innowacyjnymi produktami w zakresie cyfryzacji.

Przyszłość spotyka się z rzeczywistością

Pod tym hasłem Johannes Kilian, dyrektor ds. technologii procesów i zastosowań w firmie Engel, zaprezentował, w jaki sposób produkty cyfrowe mogą zwiększyć produktywność w branży formowania wtryskowego. Strategia Engel "inject 4.0" ma na celu umożliwienie klientom opracowywanie, wdrożenie i  produkcję wysokiej jakości komponentów produkowanych metodą wtrysku. Dzięki wykorzystaniu cyfrowych systemów wspomagających, narzędzi analitycznych opartych na sztucznej inteligencji, takich jak iQ process observer, oraz monitorowaniu hali produkcyjnej w portalu klienta e-connect, cały łańcuch produkcyjny jest zoptymalizowany - od projektu, przez pobieranie próbek, produkcję seryjną i konserwację maszyn. Te cyfrowe rozwiązania prowadzą do oszczędności energii, lepszej jakości części i zwiększonej dostępności maszyn, zapewniając długoterminową konkurencyjność.

One-Stop-Shop firmy Engel w zakresie cyfryzacji został podsumowany w następujący sposób:

  • Engel dba o cały cykl życia produktu oraz maszyn wytwórczych - od projektu wyrobu po konserwację urządzeń.
  • Engel oferuje rozwiązania dla wszystkich punktów wejścia cyfryzacji - niezależnie od tego, czy klienci dopiero zaczynają, czy są już ekspertami.

Odblokowywanie nowych możliwości

Malcolm Werchota, szef generatywnej sztucznej inteligencji w Triple Eight Solutions i współzałożyciel / dyrektor operacyjny CoatingAI w Szwajcarii, wygłosił wykład na temat "Sztuczna inteligencja w przemyśle - czy przyszłość już się rozpoczęła?" i udzielił jasnej odpowiedzi - Engel wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy wydajności procesów swoich klientów.

04-engel-digitaldays-cc300plus

W swoim wykładzie podkreślił zalety generatywnej sztucznej inteligencji, która jest już dziś wykorzystywana w wielu obszarach. Pod koniec swojego wykładu przedstawił prototyp pierwszej na świecie innowacji:

Engel GPT

Model ten oferuje bardzo wiele klientom Engel:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na wewnętrzne ludzkie zasoby firmy dedykowane do rozwiązywania problemów
  • Engel GPT może zmniejszyć wypływ wiedzy poufnej z organizacji (system jest zamknięty pomiędzy użytkownikiem a firmą Engel)
  • minimalny wysiłek wdrożeniowy po stronie klienta  

Dzięki Engel GPT pracownicy firm zajmujących się formowaniem wtryskowym będą mieli dostęp do wszystkich danych maszyn i procesów bezpośrednio na hali produkcyjnej. Dzięki prostemu wprowadzaniu głosowemu mogą uzyskać dostęp do obszernej i wzajemnie powiązanej wiedzy. System jest zintegrowany bezpośrednio z portalem klienta.  

Prototyp systemu przyciągnął tłumy w centrum technologicznym w fabryce maszyn w St. Valentin. Tutaj możliwości i potencjał, jakie sztuczna inteligencja oferuje dla przyszłości formowania wtryskowego, stały się jasne. Na dodatkowych stanowiskach Engel zaprezentował praktyczne wdrożenie systemu  w produktach cyfrowych i systemach wspomagających.

Prezentacje klientów z praktycznymi przykładami

Klienci, korzystający z cyfrowych produktów Engel w codziennej pracy, zaprezentowali swoje wieloletnie doświadczenia z tymi systemami. Dariusz Barton, Dyrektor Zarządzający SolidPlast Sp. z o.o., mówił o przejrzystej produkcji w firmie średniej wielkości. Dzięki innowacyjnym koncepcjom Engel, SolidPlast usprawnił swoje procesy produkcyjne. Dzięki systemom iQ firmy Engel i monitorowaniu hali produkcyjnej, innowacyjna wtryskarka była w stanie obniżyć koszty produkcji o 4,2% i zwiększyć dostępność maszyn o 270 godzin rocznie, co doprowadziło do zwiększenia wydajności.

Formowanie wtryskowe w okresie przejściowym: Cyfrowa podróż BIC

Globalny gracz w dziedzinie jednorazowych zapalniczek, maszynek do golenia i długopisów, BIC, spogląda wstecz na jedenaście udanych lat cyfrowej współpracy z Engel, w wyniku której znacznie zwiększył swoją produkcję.

Yiannis Voultzatis, IMM Process & Mold Optimization Manager w BIC Violex S.A. - Dzięki Engel authentig znacznie poprawiliśmy nasze KPI produkcyjne. Nasza i tak już wysoka całkowita efektywność sprzętu (OEE) dla formowania została zwiększona o 3%, a ilość odpadów została zmniejszona o około 40%, co jest naprawdę znaczące, prowadząc do bardziej zrównoważonego procesu formowania.

Reportaże

Forum