Sony uruchamia sprzedaż recyklatu PC

Sony uruchamia sprzedaż recyklatu…
Znany producent sprzętu elektronicznego uruchomi na początku października rynkową sprzedaż tworzywa Sorplas. Jest to ognioodporny recyklat poliwęglanowych płyt DVD oraz folii pokrytych żywicą rozpraszającą światło, używanych w telewizorach LCD. Recepturę uzupełnia specjalny uniepalniacz na bazie siarki, którego zastosowanie umożliwia uzyskanie trwałego, odpornego na ogień tworzywa składającego się w 99 proc. z materiałów poddawanych recyklingowi.

Dotychczas recykling odpadów poliwęglanowych był dość kosztowny, wymagał bowiem dodania dużej ilości pierwotnego PC oraz uniepalniaczy, aby uzyskać parametry wymagane w przypadku elektroniki użytkowej. Zazwyczaj w takim recyklacie 55 proc. zawartości stanowił nowo dodany pierwotny PC, zaś dalsze 15 proc. stanowił środek opóźniający zapłon.

Zaletą tworzywa Sorplas jest niewielka ilość uniepalniacza, który stanowi mniej niż 1 proc. zawartości materiału. Jednocześnie zachowane zostają wymagane właściwości w zakresie ochrony przed ogniem. Ponadto opracowana przez Sony receptura charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością materiałów poddawanych recyklingowi w produkcie finalnym, przy czym nie oznacza to utraty trwałości i odporności na temperaturę. Te cenne właściwości zostają zachowane nawet w przypadku wielokrotnego recyklingu bądź używania wyrobów w niesprzyjających warunkach. Ponadto zastosowanie tworzywa Sorplas pozwala znacząco ograniczyć negatywny wpływ na środowisko ze względu na fakt, iż w produkcji materiału używa się niewielkiej ilości uniepalniacza oraz pierwotnego PC.

Koncern po raz pierwszy zastosował tworzywo Sorplas w 2011 roku w telewizorach LCD z serii Bravia, następnie zaś używane było w wielu produktach spółki. Od jesieni materiał dostępny będzie w normalnej sprzedaży rynkowej.

Sony wypuści w październiku na rynek trzy odmiany tworzywa różniące się właściwościami. Jak zapewnia koncern, materiał będzie dostępny na rynku w cenie zbliżonej do ceny konwencjonalnych uniepalnionych poliwęglanów.