Spadły przychody producenta polioli

Spadły przychody producenta… Spółka PCC Rokita opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2014 r. Debiutująca w tym roku na GPW spółka osiągnęła w tym okresie 531,4 mln zł przychodów skonsolidowanych (o 10,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego). Skonsolidowany zysk EBIT wyniósł 34,6 mln zł (spadek o 25 proc.), a zysk netto - 28 mln zł (spadek o blisko 27 proc.). Grupa osiągnęła w I poł. roku marżę ze sprzedaży na poziomie 17,0 proc., a marżę EBITDA - 10,6 proc. Marża operacyjna ukształtowała się na poziomie 6,5 proc., a marża netto wyniosła 5,3 proc.

- Spadki na poziomie przychodów, zysków i marży są głównie wynikiem wysokiej bazy porównawczej - powiedział Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita. - Pierwsze półrocze ubiegłego roku było bowiem nadzwyczaj udane, na co znaczący wpływ miały niestandardowo wysokie ceny alkaliów wynikające z kolei z obniżonej podaży wśród naszych bezpośrednich konkurentów. Na przychody skonsolidowane wpłynął także niższy poziom przychodów w spółce PCC Rokita z tytułu działalności handlowej.

Spółka zanotowała także niższy poziom przychodów finansowych, głównie ze względu na niższe przychody z tytułu różnic kursowych. Koszty własne sprzedaży spadły o 9,1 proc. oraz zanotowano 16,5 proc. spadku poziomu kosztów ogólnego zarządu przy nieznacznym wzroście kosztów sprzedaży (2 proc.). Na 30 czerwca 2014 r. suma bilansowa Grupy PCC Rokita wynosiła 1,1 mld zł, a kapitały własne - 0,5 mld zł.

W czerwcu br. spółka zadebiutowała na warszawskim parkiecie, przeprowadzając pierwszą ofertę publiczną. W wyniku emisji nowych akcji firma pozyskała 50 mln zł, które zamierza przeznaczyć na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, na zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój.

– W ciągu trzech lat chcielibyśmy dokończyć nasze mocno już zaawansowane inwestycje - powiedział Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita. - Będziemy kontynuowali strategię wzrostu głównie dzięki rozszerzaniu portfolio produktów specjalistycznych i dywersyfikacji. W najbliższych miesiącach będziemy koncentrować się na dalszej realizacji inwestycji elektrolizy membranowej, zwiększeniu mocy produkcyjnych w Kompleksie Chemii Fosforu i Kompleksie Chlorowym, modernizacji elektrociepłowni, powierzchni laboratoryjnych oraz intensywnym rozwoju w obszarze polioli i systemów poliuretanowych.

PCC Rokita zajmuje wiodącą pozycję na środkowoeuropejskim rynku polioli i alkali oraz jest znaczącym dostawcą związków fosforopochodnych i naftalenopochodnych. W ofercie produktowej spółki znajduje się ponad 250 wyrobów. W skład Grupy Kapitałowej PCC Rokita wchodzi 21 spółek. Strategicznym akcjonariuszem PCC Rokita jest spółka PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu, która posiada 85 proc. udziału w kapitale. Grupa PCC prowadzi ekspansję na rynkach międzynarodowych w pionach Chemia, Energia i Logistyka. 75 spółek wchodzących w skład Grupy PCC zatrudnia obecnie prawie 3 tys. pracowników w 16 krajach.

Czytaj więcej:
Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4