Specjalistyczna jakość bez kompromisów

Specjalistyczna jakość bez…

Rozmowa z Cezarym Kukowką, dyrektorem operacyjnym w firmie Grafe.

Grafe to niemiecka firma, która działa na rynku od ponad 30 lat i współpracuje z klientami z ponad 60 krajów. Jakie czynniki stoją za waszym sukcesem?

Uważam, że trzema składowymi sukcesu Grafe są jakość, wyjątkowe wsparcie techniczne oraz innowacyjność. Jakość bez kompromisów to cecha, której wymagają producenci w tak ważnych dla nas branżach jak automotive, opakowania czy zabawki dla dzieci. Skrajnie niski współczynnik reklamacji to coś, co wyróżnia nas na rynku. Klienci doceniają stabilność firmy, która daje partnerom pewność, że zamawiane przez lata produkty za każdym razem będą tej samej, najwyższej jakości.

Cenione przez klientów wsparcie techniczne Grafe cieszy mnie wyjątkowo z uwagi na fakt, że m.in. ja jestem za ten obszar bezpośrednio odpowiedzialny. Działamy w taki sposób, aby klient mógł liczyć na fachową obsługę i doradztwo od samego początku, gdy dobieramy odpowiedni barwnik do jego potrzeb i wymagań, aż po dostawę i uruchomienie produkcji. Jednym z trudniejszych, ale i najważniejszych dla nas i klienta aspektów wsparcia jest pomoc także w przypadku wystąpienia problemów przy produkcji. Niemiecka kadra technologów i pracowników laboratorium korzysta z wielu nowoczesnych przyrządów i sposobów analizy, by rozwiązać problem niezależnie od tego, po której leży on stronie.

Innowacyjność oznacza dla nas rozwój technologiczny, ale przede wszystkim jest to sposób na wpłynięcie na nowe wody, dzięki czemu dywersyfikujemy branże i portfolio klientów, do których docieramy.

cezary-kukowka-2-1color
Cezary Kukowka, dyrektor operacyjny w firmie Grafe

W 2006 r., a więc ponad 15 lat temu, powstała polska filia Grafe. Firma posiada również oddziały m.in. w Czechach i we Włoszech. Jak dużą rolę odgrywają placówki zagraniczne w rozwoju działalności grupy i jej oferty?

Mówiąc wprost, zagraniczne oddziały to obecnie rdzeń rozwoju sprzedaży grupy Grafe i najdynamiczniej rozwijająca się część firmy. W ostatnich latach właściciele przedsiębiorstwa postanowili znacznie poszerzyć liczbę krajów, w których mamy swoich przedstawicieli. Do działających od wielu lat filii w Polsce, Czechach czy Włoszech dołączyły oddziały w Hiszpanii i Portugalii, Francji, Rumunii oraz na Węgrzech. Z naszych doświadczeń wynika, iż pomimo naszej obecności na wielu rynkach to właśnie przedstawiciel mieszkający na stałe w danym kraju jest inicjatorem rozwoju naszej firmy i zacieśniania współpracy z klientami na danym rynku. Znajomość specyfiki współpracy i kultury kraju jest nieoceniona. Obecność doradców technicznych w fabrykach i oferowane bezpośrednie wsparcie techniczne jest tym, czego oczekują nasi klienci.

W swojej działalności skupiacie się głównie na produkcji masterbaczy i compoundów. Co wyróżnia ofertę Grafe na tle konkurencji?

Jeśli miałbym wskazać jeden wyróżnik naszej oferty, to jest to specjalizacja. Klienci nie szukają u nas barwników o bardzo szerokim zastosowaniu, na uniwersalnych nośnikach, które produkowalibyśmy na zapas. Jesteśmy zwolennikami podejścia indywidualnego, skrojenia właściwości produktu pod specyficzne wymagania. Rezultatem tego jest tworzenie ponad 10 tys. receptur rocznie. Przykładami najnowszych produktów są masterbacze uwalniające długotrwały efekt zapachowy, nowej generacji compound Slip Strip stworzony z myślą o paskach poślizgowych w maszynkach do golenia czy specjalny, pomarańczowy barwnik połączony z addytywem nadającym mieszance bardzo wysoką odporność na działanie temperatur, przeznaczony do oznaczania elementów wysokiego napięcia w pojazdach elektrycznych.

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, K. Miarki 15/4

Reportaże

Forum