Środki czyszczące dla procesu formowania wtryskowego

Spotkać można również agresywne preparaty do czyszczenia i odtłuszczania, które rozpuszczają m.in. smary, oleje, smołę i żywice, jednocześnie nie będąc preparatem agresywnym dla większości stosowanych lakierów. Przy okazji można je wykorzystywać do usuwania plam ze smoły z lakierów samochodowych. Przed zastosowaniem na tworzywach sztucznych lub lakierach należy jednak sprawdzić, czy nie reagują z daną powierzchnią. Ponieważ preparaty te zawierają rozpuszczalniki, używać ich można tylko w pomieszczeniach dobrze wentylowanych. Spreje z preparatem nie mogą być poddawane działaniu temperatur wyższych od 50ºC lub wpływom bezpośredniego promieniowania słonecznego. W zależności od rodzaju, doskonale usuwają osady nagromadzone na narzędziach; po naniesieniu preparatu na narzędzie wystarczy po chwili przetrzeć powierzchnię roboczą miękką szmatką. Łatwo usuwa on kopolimery, octany celulozy, poliakrylany i poliwęglany (przy podwyższonych temperaturach rozpuszcza PVC oraz PA), nie rozpuszczając przy tym smarów mineralnych. Ulega biodegradacji i jest rozpuszczalny w wodzie.

Czasem producenci środków projektują je w porozumieniu z producentami wtryskarek, przez co wyroby te działają idealnie w procesach produkcji elementów z tworzywa sztucznego i są optymalnym rozwiązaniem dla krótko- i długoterminowej konserwacji form wtryskowych. Dzięki nim zachowują one swoje właściwości smarujące na chłodnych powierzchniach. To preparaty zaprojektowane w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed korozją. Dzięki niebieskiemu dodatkowi widać, które elementy zostały zabezpieczone przed korozją, a które nie. Zaletą tego środka jest nierozpuszczalność w wodzie; spełnia on swoje zadanie również w bardzo agresywnej atmosferze. Działanie zabezpieczające może być zwielokrotnione przez nałożenie kilku jego warstw. Posiada także dobre właściwości smarujące i konserwujące.

Firmy opracowują szereg produktów komplementarnych do czyszczenia form, które pomagają zwiększyć ogólną wydajność środków rozdzielających w różnych procesach formowania. Środki czyszczące do form są tak formułowane, aby skutecznie, ale w sposób bezpieczny, atakować gromadzące się z różnych źródeł złady na powierzchni formy, w tym z materiału formowanego, środka rozdzielającego będącego w użyciu oraz zanieczyszczeń procesowych. Te wysoce zmodyfikowane środki czyszczące są przeznaczone do usuwania olejów, wosków, pigmentów, silikonów, zanieczyszczeń. Preparaty nadają się też do oczyszczania przewodów odpowietrzających oraz prowadnic głowic wtryskarek. Błyskawicznie eliminują resztki tworzyw pozostałych na powierzchni formy. Usuwają wszelkie osady oraz pozostałości reakcji utleniania, nie wywołując przy tym korozji. Całkowicie odparowują, pozostawiając czystą i suchą powierzchnię.

Także różnego rodzaju aerozole są stosowane do konserwacji form wtryskowych oraz innych narzędzi metalowych podczas ich przechowywania. Działanie tych produktów polega na wypieraniu wody i kompletnym zabezpieczaniu antykorozyjnym pokrytych powierzchni. Preparaty są bezbarwne, nie pozostawiają osadów, dlatego zalecane są szczególnie do konserwacji form przy przetwórstwie tworzyw białych lub transparentnych. Środki takie są samousuwalne podczas pierwszych wtrysków przy ponownym uruchamianiu produkcji.

zrzut-ekranu-2024-06-10-120137

Niektóre preparaty są opatentowanymi środkami stosowanymi w wytłaczarkach i wtryskarkach. Dzięki nim kolory oraz tworzywa mogą być zmieniane bardzo szybko i wygodnie podczas procesu. Zmiany kolorów i materiału w wytłaczarce, ślimakach, formach możliwe są już w ciągu kilku minut. Poprzez redukcję temperatury w sferze zasypu oraz podwyższanie temperatury cylindra, dyszy oraz kanałów doprowadzających, uzyskuje się lepsze efekty czyszczące preparatu. Preparat nie działa, jeśli jest stosowany w fazie zimnej urządzenia.

Podczas czyszczenia wtryskarki, należy kilkakrotnie obrócić ślimakiem do przodu oraz wstecz. Powtarzać czynności do momentu, aż stopiona masa nie uzyska identycznego koloru jak granulat, który ma być zastosowany po fazie czyszczenia preparatem.

Aby poprawić efekt czyszczący, producenci zalecają pozostawić mieszankę (granulat + preparat) w układzie plastyfikującym na kilka minut, a następnie powtórnie przeczyścić. Preparat może być wstrzykiwany bezproblemowo przez kanały doprowadzające form aż do szczelin narzędzia. Powstały po czyszczeniu odpad zmieszany z preparatem może być stosowany z identycznym produktem jako surowiec wtórny.

Na rynku występują też preparaty w formie emulsji, które idealnie sprawdzają się do czyszczenia m.in. cylindrów i ślimaków z produktów ubocznych z tworzyw, jak również przy zmianie koloru. Emulsja poleruje, czyści i odrdzewia, a jej zastosowanie jest proste, bez konieczności demontażu ślimaka. Emulsję łączy się z używanym w przyszłej produkcji tworzywem. Proces czyszczenia z jej zastosowaniem następuje przy podgrzanej jednostce plastyfikującej. Środki w tej postaci można zastosować do tworzyw takich jak: HDPE + LDPE, PP, PVC, PA 6/6.6 -12, ABS, PS. Można je mieszać z taką ilością przeznaczonego do następnej produkcji tworzywa, jaka jest wymagana dla skutecznego procesu czyszczenia, tj. 3–5 minut pracy wytłaczarki i 30–50 cykli wtryskarki. Emulsja może służyć także do ręcznego polerowania i czyszczenia powierzchni metalowych na zimno.