Światowe trendy kompozytowe na Kompozyt-Expo

Światowe trendy kompozytowe na Kompozyt-Expo
W Krakowie zakończyła się 5. edycja targów Kompozyt-Expo dla sektora kompozytów i materiałów kompozytowych. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży w Europie Środkowo-Wschodniej zgromadziło blisko 200 firm z całego świata. Poniżej prezentujemy przegląd nowości i wydarzeń targowych.

Kompozyty są wszędzie

Kompozyty śmiało można nazwać materiałami przyszłości. Zaawansowane technologicznie, niezwykle wytrzymałe i ultralekkie stosowane są coraz częściej niemal we wszystkich dziedzinach życia człowieka – nie tylko w lotnictwie, ale także w budownictwie, przemyśle meblarskim, motoryzacji czy medycynie. W hali Expo Kraków, dzięki dwóm wystawom - Kompozyt Art. Gallery i wystawie organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, można podziwiać wyjątkowy motoszybowiec, bolidy i samochody wyścigowe zaprojektowane przez studentów polskich uczelni technicznych, dno kajaka, czoło lokomotywy, fotel do gabinetu psychoterapii a także wykonane z kompozytów łodzie żeglarskie.

Niezwykły szybowiec

To jeden z nielicznych tego typu pojazdów na świecie i pierwszy zbudowany w Polsce. Jest lekki, pozwala wykonywać przeloty między lotniskami, nawet wówczas, gdy nie ma odpowiednich warunków atmosferycznych, a zamiast silnika spalinowego ma napęd elektryczny. Wystarczy więc podłączyć go na kilka godzin do gniazdka, by naładować baterie pojazdu. Co ważne, jest wykonany z kompozytów. I właśnie dlatego – niezwykły dwumiejscowy motoszybowiec AOS -71, skonstruowany przez naukowców z Politechniki Warszawskiej i Rzeszowskiej, został zaprezentowany w Expo Kraków.

szybowiec w expo kraków


Pasjonująca żeglarska rywalizacja

O jedną z nich, czyli łódź klasy OPTIMIST IODA’95 rywalizowali młodzi żeglarze z całej Polski, biorąc udział w Konkursie „Wiatr w żaglach OPTIMIST-ów”. W rywalizacji mającej na celu promocję sportu wśród najmłodszych i odbywającej się pod patronatem Polskiego Związku Żeglarstwa wzięło udział aż 11 klubów żeglarskich, które prezentowały swoje sukcesy, nagrywając konkursowe filmy. Patronat honorowy nad rywalizacją pełni kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło – najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat.

Organizatorami konkursu i fundatorami nagrody głównej są firmy: Targi w Krakowie Sp. z o.o. (organizator Targów Kompozyt-Expo), Allcomp Polska Sp. z o.o., C-L Sp. z o.o., Mastermodel, Phoenix Equipment, Uniwersal Sp. z o.o. (wystawcy tegorocznej edycji Targów Kompozyt-Expo). Jego rozstrzygnięcie nastąpi po pierwszym dniu Targów Kompozyt-Expo, czyli w czwartek 20 listopada o godz. 17.30.

Światowe trendy kompozytowe w Krakowie

Wystarczyło zaledwie kilka edycji, by krakowskie Targi Kompozyt-Expo stały się jednym z ważniejszych wydarzeń branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie uczestnictwem jest ogromne – w tym roku swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba aż 200 firm z całego świata. Rekordowo wygląda też reprezentacja wystawców zagranicznych, którzy wynajęli aż o 20 proc. więcej powierzchni niż w roku ubiegłym. Co ciekawe, aż 41 firm to przedsiębiorcy z Niemiec. Oprócz nich ofertę przedstawią także m.in. wystawcy z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Luksemburga, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Czytaj więcej: Kompozyty 164 Targi 789