Święto branży kompozytów coraz bliżej

Święto branży kompozytów coraz bliżej
Zaledwie tydzień dzieli nas od najważniejszego spotkania branży kompozytów w Polsce - 5. edycji Targów Kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych Kompozyt-Expo, które odbędą się w Krakowie w dn. 20-21 listopada.

Krakowskie targi szybko stały się jednym z ważniejszych wydarzeń branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie uczestnictwem jest spore – w tym roku swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba aż 200 firm z całego świata. Rekordowo wygląda też reprezentacja wystawców zagranicznych, którzy wynajęli aż o 20 proc. więcej powierzchni niż w roku ubiegłym. Co ciekawe, aż 41 firm to przedsiębiorcy z Niemiec. Oprócz nich ofertę przedstawią także m.in. wystawcy z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Luksemburga, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Wśród wielu nowości, z którymi będą mogli zapoznać się zwiedzający, wymienić można m.in. pierwszy na świecie tensometr stworzony metodą haftu, najcieńsze na rynku jednokierunkowe prepregi, kompozyty o znacznie ulepszonych właściwościach mechanicznych czy najnowocześniejszą na świecie linię do produkcji mat szklanych proszkowych i emulsyjnych. Najlepsze prezentowane produkty powalczą tradycyjnie o nagrody targów Kompozyt-Expo.

Jak przystało na imprezę o światowym wymiarze, każdego roku w Krakowie udanym kontaktom biznesowym towarzyszy wymiana informacji, doświadczeń i wiedzy. Eksperci z Polski i zagranicy stworzyli w Strefie Prezentacji Technicznych niezwykle bogaty program, który obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: zastosowanie w przemyśle rur z włókien węglowych wytwarzanych w technologii prepreg Winding, regeneracja i naprawa laminatów pokrytych żelkotem czy wyzwania w rozwoju klejów konstrukcyjnych dla kompozytów.

Wiele interesujących spotkań odbędzie się w salach seminaryjnych, gdzie dowiemy się więcej na temat dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym AOS-71, czyli pierwszego tego typu statku powietrznego zbudowanego w Polsce, będącego jednym z nielicznych na świecie. Ponadto odbędzie się m.in. wykład nt. transformacji żeliwa wysokoaluminiowego w żaroodporny oraz odporny na ścieranie kompozyt in situ typu FeAl-TiC.

Tegoroczna edycja Targów Kompozyt-Expo to także niezwykłe wydarzenia towarzyszące, m.in. odbywający się od sierpnia konkurs "Wiatr w żaglach OPTIMIST-ów", w którym młodzi żeglarze z całej Polski rywalizują o łódź klasy Optimist Ioda '95. W konkursie pod patronatem Polskiego Związku Żeglarstwa będzie ocenianych 11 filmów, relacjonujących życie klubów żeglarskich. Patronat honorowy nad rywalizacją pełni kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło. Organizatorami konkursu i fundatorami nagrody głównej są firmy: Targi w Krakowie Sp. z o.o. (organizator targów Kompozyt-Expo), Allcomp Polska Sp. z o.o., C-L Sp. z o.o., Mastermodel, Phoenix Equipment i Uniwersal Sp. z o.o.

Kompozyt-Expo


Ponadto w hali Expo Kraków zostaną zorganizowane dwie wystawy zorganizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz przez Targi w Krakowie. Obie prezentują wykorzystanie materiałów kompozytowych w życiu codziennym. Zwiedzający będą więc mogli podziwiać m.in. bolidy i samochody wyścigowe zaprojektowane przez studentów polskich uczelni technicznych, dno kajaka, czoło lokomotywy, fotel do gabinetu psychoterapii, lampę czy zestaw piknikowy.

Jubileuszowa 5. edycja Targów odbędzie się w nowej lokalizacji - w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków.

Czytaj więcej: Kompozyty 166 Targi 809