System Ecodry firmy Frigel

Firma Frigel wprowadziła na rynek zamknięty, energooszczędny, jednoobiegowy system chłodzenia o nazwie Ecodry.

System Ecodry przeznaczony jest do chłodzenia oleju używanego we wtryskarkach i formach produkcyjnych. Wyposażony jest w jeden obieg medium chłodzącego wody z glikolem. Schładza wstępnie medium do temperatury otoczenia. Można go używać do wtryskarek przez cały rok, nawet latem, gdy temperatura przekracza 30 st. C. Nadaje się też z powodzeniem do chłodzenia mikrochłodziarek i termostatów. System warto stosować, gdy mamy do czynienia z warunkami powodującymi iż przetwarzane materiały wymagają skrajnie różnych temperatur medium chłodzącego.

System Ecodry wyróżnia się tym, że raz uzdatnione medium nie powoduje odkładania kamienia w rurach i wymiennikach ciepła, przez co zdolność odbioru ciepła nie zmniejsza się. Wyróżnikiem produktu jest też - jak tłumaczą przedstawiciele Frigel - energooszczędność. Medium o temperaturze równej temperaturze otoczenia przy niskim zużyciu energii elektrycznej przez chłodnice jest w stanie skutecznie chłodzić olej.

Zimą system poprzez mikrochłodziarki stanowiskowe bezpośrednio podaje zimną wodę do formy. W okresie występowania niskich temperatur otoczenia, system Ecodry automatycznie wyłącza sprężarki w mikrochłodziarkach stanowiskowych i podaje zimne medium na formę bezpośrednio z chłodni wentylatorowej zapewniając tym samym energooszczędność systemu.

Każda forma, która wymaga regulacji temperatury jest obsługiwana niezależnie przez oddzielną mikrochłodziarkę lub termostat, przez co regulacja temperatury medium i natężania przepływu jest bardzo precyzyjna. Warto wiedzieć, że do otrzymania temperatury medium przepływającego przez formy na poziomie - 5 st. C do 40 st. C sięga się po mikrochłodziarki stanowiskowe. Z kolei chcąc uzyskać temperaturę medium przepływającego przez formy na poziomie 40 – 140 st. C wykorzystuje się termostaty stanowiskowe.

Czytaj więcej: Termostaty 13