Szefostwo koncernu SABIC gościło polską delegację

Szefostwo koncernu SABIC gościło polską delegację
Spotkania z szefostwem koncernu SABIC oraz powołanie polsko-saudyjskiego funduszu inwestycyjnego to jedne z efektów wizyty polskiej delegacji na Bliskim Wschodzie.

Do Arabii Saudyjskiej wybrała się w ubiegłym tygodniu delegacja z naszego kraju. Ministrowi Skarbu Państwa Aleksandrowi Gradowi towarzyszą m.in. prezesi lub wiceprezesi największych spółek chemicznych, m.in.: Ciechu, Zakładów Azotowych Puławy, Zakładów Azotowych Tarnów.

Jednym z konkretów tej wizyty jest powołanie polsko-saudyjskiego funduszu inwestycyjnego. Obecnie doprecyzowywane są kwestie formalne, tak aby najpóźniej na początku 2009 r. fundusz mógł zacząć działać i inwestować.

W czasie swojego pobytu w Azji polska delegacja spotkała się z szefostwem koncernu SABIC m.in. Mohamedem Al-Mady (CEO) w siedzibie firmy w Rijadzie. Goście zapoznali się z prezentacją obrazującą trzydziestoletnią historię, dynamiczny wzrost firmy SABIC i jej aktualne miejsce wśród czołowych firm petrochemicznych świata. Omówiono też możliwości rozwoju współpracy pomiędzy firmą SABIC, a przedsiębiorstwami sektora chemicznego z Polski.

Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) to jeden z 10 największych światowych producentów petrochemicznych. Firma jest jednym z liderów światowego rynku produkcji polietylenu, polipropylenu oraz innych zaawansowanych tworzyw sztucznych do obróbki cieplnej, glikoli, metanolu i nawozów sztucznych.

W 2007 r. zysk SABIC wzrósł do rekordowych 7,2 mld dolarów, co oznacza 33 proc. wzrost w stosunku do roku 2006. Dochód ze sprzedaży wyniósł 33,7 mld dolarów i jest to najwyższy dochód uzyskany przez firmę od rozpoczęcia działalności. Na koniec ubiegłego roku. całkowita wartość aktywów SABIC wyniosła 68,3 mld dolarów. SABIC posiada znaczące zasoby badawcze oraz 16 ośrodków badań, technologii i zastosowań na Środkowym Wschodzie, w obu Amerykach, Europie i Azji Pacyficznej. Firma działa w ponad 40 krajach na całym świecie, zatrudniając ponad 31 tys. pracowników. W Arabii Saudyjskiej posiada 20 kompleksów produkcyjnych o światowej skali.

Czytaj więcej: Inwestycje 718

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska