Szybkozłącza – ważny szczegół w procesie podłączania formy

Ostatnią kategorią szybkozłączy do termoregulacji są tzw. złącza bezwyciekowe serii CBI. Wyposażone są w zawory o płaskich powierzchniach styku co całkowicie eliminuje wyciek medium z obwodu. Dzięki temu zapewniamy czystość stanowiska pracy oraz zapobiegamy ubytkowi oleju/wody z maszyny. Jest to również bardzo ważne w przypadku gdy medium ma wysoką temperaturę. Stosując szybkozłącza CBI, całkowicie eliminujemy ryzyko oparzenia podczas operacji podłączania/rozłączania. Dzięki zastosowaniu uszczelki z FMP-u (Viton), możliwa jest praca w temp. do 200°C, a nawet 250°C jeżeli zastosujemy uszczelnienia z FFKM-u (Perfluoroelastomer). Każda część złącza, która pracuje mechanicznie, jest wykonana ze szlachetnej stali nierdzewnej a pozostałe elementy z mosiądzu (np. adapter do zamocowania szybkozłącza). Złącze to jest odporne na wszelkiego typu wibracje oraz siły wyginające dzięki dużej powierzchni osadzenia wtyku w gnieździe w pozycji połączonej. Wtyki szybkozłącza CBI można zabudować na równo z powierzchnią formy. Obecnie zakres dostępnych średnic przepływu oscyluje od 3 mm aż do 16 mm a max. ciśnienie pracy to 50 bar.

Stäubli CBI


Kolejnym tematem, na który należy zwrócić uwagę w procesie podłączania mediów do formy, jest podłączanie hydrauliki siłowej. Ciągłe przykręcanie i odkręcanie węży hydraulicznych jest zmorą - zużywające się gwinty, lejący się wszędzie olej, utrata medium i zapowietrzone obwody - to codzienność. Nawet nie ma co wspominać o stracie czasu, który marnujemy na kręcenie kluczem. A można to w bardzo prosty i niedrogi sposób wyeliminować stosując odpowiednie szybkozłącza do hydrauliki wysokociśnieniowej.

W naszej ofercie znajdują się szybkozłącza do hydrauliki siłowej serii MPX (ciśnienia pracy do max. 315 bar). Są one wyposażone w zawory bezwyciekowe (brak wycieku substancji = czystość stanowiska pracy = brak zapowietrzonych układów). W całości wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości pokrytej warstwą antykorozyjną, wyposażone w uszczelkę z FPM-u (Viton - max. temp. pracy 180 °C), zapewniają długoletnią i bezawaryjną pracę. Szybkozłącze MPX jest standardowo wyposażone w system zabezpieczający przed przypadkowym rozpięciem. Złącze to jest wykonane tak aby spełniało normy ISO16028 oraz dla serii MPX o średnicy przepływu 10 mm, aby spełniało normę ANSI/(NFPA) T3.20.15 wymaganej przez HTMA (Hydraulic Tool Manufacturers Association).

Jeżeli wymagamy złącza wykonanego ze stali nierdzewnej, lub maszyna generuje bardzo duże wibracje ewentualnie szybkozłącze jest narażone na duże siły wyginające, wtedy zalecamy użycie złącza serii CBX, które ma wszelkie zalety szybkozłącza CBI ale jest przeznaczone do pracy z wysokim ciśnieniem. Złącza te są wyposażone w zawory bezwyciekowe (brak wycieku substancji = czystość stanowiska pracy = brak zapowietrzonych układów) a maksymalne ciśnienia pracy to od 450 bar dla najmniejszej średnicy 3 mm do 180 bar dla największej średnicy, tzn. 12 mm. Temperatury pracy w zależności od materiału uszczelnienia wahają się od max. 100 °C do aż 250 °C.

Stäubli CBX


Kolejną serią, która służy do łączenia obiegów hydrauliki jest seria złączy SBA. Zalecamy użycie tych szybkozłączy w obiegach gdzie występują bardzo duże skoki ciśnienia. Jest to jedyne złącze, które potrafi wytrzymać skoki ciśnień do 300 bar w ciągu kilku sekund i pracować tak przez lata. Szybkozłącza te są wyposażone w zawory bezwyciekowe, a dzięki użyciu materiałów wysokiej jakości max. ciśnienie pracy to 450 bar. Dodatkową opcją jest możliwość łączenia tych szybkozłączy (dla średnic 8 i 12 mm) z ciśnieniem szczątkowym które panuje w obwodzie - może to być 40 bar dla gniazda i aż 120 bar dla wtyku. Temperatury pracy uzależnione są od rodzaju uszczelnień.

Jak możecie się Państwo przekonać, koncern posiada w ofercie szeroką gamę szybkozłączy, wśród których zaprezentowane w artykule stanowią jedynie niewielki jej wycinek. Firma Stäubli, dysponująca prawie 60-cio letnim doświadczeniem w produkcji i zastosowaniu szybkozłączy w przemyśle, pozostaje do Państwa dyspozycji. Kadra wykwalifikowanych doradców chętnie zapozna się ze specyfiką Państwa produkcji i doradzi najlepsze rozwiązanie. Okazją do spotkań będą najbliższe targi Plastpol, gdzie na stoisku 42 w hali D, firma Stäubli zaprezentuje szeroką gamę swoich wyrobów.

Stäubli SBASzybkozłącza do termoregulacji form wtryskowych
 

Szybkozłącza do termoregulacji form wtryskowych, obiegów hydraulicznych i pneumatycznych, systemy szybkiego mocowania do form wtryskowych

Polska