Targi Kompozyt-Expo rozkwitają

Targi Kompozyt-Expo rozkwitają
O zbliżającej się piątej edycji targów Kompozyt-Expo, które odbędą się w dn. 20-21 listopada w Krakowie, rozmawiamy z Grażyną Grabowską, prezes Targów w Krakowie.

Już tylko trzy tygodnie do rozpoczęcia targów Kompozyt-Expo. Czy lista wystawców jest już definitywnie zamknięta? Ile firm możemy spodziewać się w tym roku w Krakowie?
Widzimy po ogromnym zainteresowaniu wydarzeniem, że pomimo zaledwie 5. edycji targów Kompozyt-Expo, mają one już swoją markę i z roku na rok gościmy na tych targach coraz więcej uczestników. Informacja o nich dociera do najdalszych zakątków globu. W zeszłym roku swoją ofertę prezentowała m.in. firma z Brazylii. Nie inaczej jest w tym roku. Możemy pochwalić się rekordowym, 20-procentowym wzrostem powierzchni wynajętej przez firmy z zagranicy! Lista nadal jest otwarta, więc wciąż zapraszamy do udziału. Na ten moment swoją ofertę zaprezentuje aż 200 firm z całego świata. Zapowiada się też wielu zagranicznych zwiedzających.

Tegoroczna edycja targów jest wyjątkowa między innymi ze względu na nową powierzchnię targową. Jak nowa sceneria wpłynie na kształt targów?
Nasza nowa siedziba, czyli Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Expo Kraków o powierzchni 13 tys. m kw., to jeden z najnowocześniejszych obiektów wystawienniczych w naszym kraju. Dwie przestronne i niczym nieograniczone hale oraz kompleks mniejszych sal seminaryjnych dają nam dużo więcej możliwości. Tegoroczna edycja targów wraz z towarzyszącymi jej wystawami, m.in. tą prezentującą przedmioty codziennego użytku wykonane z kompozytów, czyli Kompozyt Art Gallery i wystawa Akademii Sztuk Pięknych, zajmie 1800 m kw. Dzięki nowemu układowi zwiedzający mają łatwiejszy dostęp do stoisk i prezentowanych maszyn. Lepiej wyeksponowana jest także strefa prezentacji technicznych.

Organizatorzy zakończonych niedawno targów Composites Europe podkreślają optymizm panujący w branży kompozytów. Czy wśród polskich firm wystawców zauważają Państwo podobne nastroje?
Każda kolejna edycja targów Kompozyt-Expo pokazuje nie tylko, jak ważne jest to wydarzenie dla branży, ale także jak rozwijają się poszczególne firmy. To naturalne, że branża rozwija się wraz z targami i na odwrót. Firmy uczestniczące w naszych targach od pierwszej edycji sukcesywnie powiększają swoje powierzchnie ekspozycyjne, demonstrując produkty w coraz bardziej okazały sposób. Pracują nad nowościami, ściśle współpracują ze swoimi dostawcami - starają się, by w listopadzie w Krakowie zaprezentować innowacje i nowości. By przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć sprzedaż.

Kompozyt-Expo


Podczas targów wystawią się nie tylko firmy z Polski. Które kraje będą reprezentowane najliczniej?
Nasze wydarzenie bardzo szybko nabrało międzynarodowego wymiaru. Widzimy to po wystawcach oraz po tym, jak wielu zagranicznych gości przyjeżdża na Kompozyt-Expo w charakterze zwiedzających. W tym roku wśród wystawców najliczniej będą reprezentowane Czechy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy.

Wśród wystawców widoczny jest wysoki odsetek instytutów badawczych. Skąd to zainteresowanie sfery nauki targami kompozytowymi?
Nie od dzisiaj wiadomo, że nauka i biznes to dwa wzajemnie przenikające się światy. Wiele rozwiązań z instytutów badawczych wdrażanych jest w procesie produkcyjnym firm. Podobnie jak nowe technologie. W Niemczech niemal każdej imprezie targowej dedykowanej przemysłowi towarzyszą konferencje i kongresy z udziałem naukowców, nie powinno więc dziwić, ze tak samo dzieje się u nas.