Technika gorących kanałów BlueFlow® do produkcji mikroczęści

Technika gorących kanałów BlueFlow® do produkcji mikroczęści
Specjalnością firmy Weißer+Grieshaber są ekstremalnie cienkościenne wyroby o filigranowych strukturach. W pilotowym zastosowaniu nowych dysz gorącokanałowych BlueFlow® firmy Günther Heisskanaltechnik GmbH firma ta uzyskała stabilniejszy i kosztowo efektywniejszy proces produkcji precyzyjnych filtrów – części składowej samochodowych systemów bezpieczeństwa.

Już w roku 2009 zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych Weißer+Grießhaber z Mönchweiler otrzymał za swój „bezpośrednio wtryskiwany filtr“ nagrodę za innowację w ramach programu wspomagania działalności innowacyjnej w przemysłowych i rzemieślniczych zakładach średniej wielkości. Po raz pierwszy w tych precyzyjnych częściach dla przemysłu motoryzacyjnego „tkanina na sitko“ oraz oprawa z gwintem były produkowane czystą metodą wtryskową w jednej operacji wtrysku. Metoda ta zastąpiła dotychczas stosowana metodę, w której istniejąca „tkanina na sitko“ z metalu lub tworzywa sztucznego była obtryskiwana w celu uzyskania części gotowej do montażu. Zmiana technologii wytwarzania przyniosła nadzwyczajną obniżkę kosztów: obniżyły się one w zależności od wyrobu o 60 do 80 procent. Od tego czasu zakład produkuje filtry w licznych wariantach, także dla innych branż, w ilościach o kilkudziesięciu tysięcy do dziesiątków milionów sztuk.

Mikrofiltr wtryskiwany


Takie filtry z poliamidu o masie około 0,1 g stosowane są na przykład w systemach ABS i ESP do odfiltrowywania także najmniejszych cząsteczek z cieczy hamulcowej w celu zagwarantowania ich poprawnego funkcjonowania. Grubości nitek od 0,10 do 0,15 mm oraz wielkości oczka do 0,07 mm nie można rozpoznać gołym okiem. W związku z tym wielkość gratu musi być bardzo mała i nie może przekraczać 5 mikrometrów.

Okrągłe pięć lat prac badawczo – rozwojowych poświęciła firma Weißer+Grießhaber na opracowanie technologii filtra bezpośrednio wtryskiwanego. Dotyczyło to przede wszystkim budowy formy; do dnia dzisiejszego narzędzia są stale doskonalone. Zasadniczy wpływ na jakość i stabilność procesu przetwórstwa ma między innymi technika gorących kanałów wraz z techniką sterowania jak również dobranie odpowiednich parametrów. Mając to na względzie w procesie ciągłego doskonalenia technologii podjęto decyzję o zastosowaniu, jeszcze przed wprowadzeniem jej na rynek, nowej techniki grzewczej BlueFlow, opracowanej i wytwarzanej w firmie Günther Heisskanaltechnik w celu jej przetestowania i oceny uzyskanych wyników. „Pierwszym ewidentnym wynikiem zastosowania nowych dysz", mówi kierownik zbytu i zarządzania projektami w firmie Weißer+Grießhaber, pan Siegfried Kaiser, „był w porównaniu ze stosowanymi wcześniej – zaliczanymi również do zaawansowanych technologii — systemami gorących kanałów znacznie niższy poziom temperatury i ciśnienia. Stosowane w procesie okno temperatur będzie znacznie mniejsze, średni poziom temperatury będzie niższy i stabilniejszy."

Czytaj więcej: Gorące kanały 19

brak
 

Gorące kanały, sprężyny gazowe, szlifierki, słupy, koszyki kulkowe, tuleje prowadzące, toczne precyzyjne ustalenia walcowe AGATHON

Polska