Technologia ErgisMark w finale konkursu Plastics Recycling Awards Europe 2018

Technologia ErgisMark w finale…
Grupa Ergis została nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie „Plastics Recycling Awards Europe 2018” w kategorii „Innowacje technologiczne w recyklingu tworzyw sztucznych” za technologię ErgisMark.

Konkurs „Plastics Recycling Awards Europe 2018” jest skierowany do organizacji, firm i osób prywatnych z całej Europy, zaangażowanych w rozwój recyklingu tworzyw sztucznych. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach. Ogłoszenie ostatecznych wyników i wręczenie nagród odbędzie się 25 kwietnia 2018 roku podczas targów Plastics Recycling Show Europe w Amsterdamie. Celem organizatorów konkursu jest promowanie recyklingu tworzyw i wskazywanie zastosowań recyklatów oraz rozwój technologii recyklingu.

- Cieszy nas, że rozwiązania opracowane przez Ergis zostały dostrzeżone przez kluczowych europejskich graczy z branży tworzyw sztucznych. Nominacja potwierdza, że podejmowane przez nas działania, wpisujące się w filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym, a tym samym w trendy związane z dbałością o środowisko naturalne, znajdują uznanie w Europie – powiedział Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu Ergis S.A.

Koncepcję ErgisMark opracowały dział badań i rozwoju Ergisu i współpracujący z firmą start-up. Polega ona na znakowaniu tworzyw do produkcji wyrobów wielomateriałowych i wielowarstwowych, jak np. tacki do wędlin czy serów, specjalnymi markerami fluorescencyjnymi. Markery są nanoszone technologią zadrukowania powierzchni. Nie zmienia ona właściwości opakowania, jest też w pełni bezpieczna w użyciu z produktami spożywczymi. Gdy tak oznakowane tworzywo trafia jako odpad do systemu recyklingowego, w wyniku zastosowania specjalnych systemów detekcji jest w łatwy sposób klasyfikowane i kierowane do odpowiednich strumieni materiału. Technologia pozwala firmom zajmującym się recyklingiem szybciej, precyzyjniej, a przede wszystkim skuteczniej sortować i odzyskiwać materiały.

Tworzywa sztuczne doskonale nadają się do recyklingu. Na przykład cenione surowce wtórne z odzysku butelek PET są wykorzystywane między innymi jako materiał do produkcji polarów czy do produkcji folii PET. Tworzywa z recyklingu stosuje się też w produkcji desek tarasowych, paneli, czy folii izolacyjnych. Powtórne wykorzystywanie tworzyw powoduje znaczne oszczędności, jeśli chodzi o wykorzystanie ropy naftowej, ale przede wszystkim znacząco obniża emisję CO2. Technologia ErgisMark to rozwiązanie pozwalające na efektywny recykling produktów z materiałów wielomateriałowych i wielowarstwowych, których sortowanie jest obecnie najtrudniejsze. Obecnie wysiłek badawczy Ergisu w tej dziedzinie koncentruje się na takim dopracowaniu technologii ErgisMark, by – w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych, odczytanie markera było możliwe także na rozdrobnionych już elementach opakowań (płatkach).Źródło: Grupa Ergis

Czytaj więcej: Recykling 538 Konkursy 127

brak
 

Opakowania do żywności (laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty PET i PVC), opakowania przemysłowe (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET)

Polska