Technologia xDNA do pomiaru barw w przemyśle tworzyw sztucznych

Technologia xDNA do pomiaru… Firma Kamado wprowadza na rynek nową technologię xDNA. Jest to rozwiązanie przeznaczone do pomiaru barwy i nadające się do zastosowania w branży tworzyw sztucznych, motoryzacyjnej oraz farb i lakierów.

Przetwórcy tworzyw sztucznych, a także producenci farb i lakierów nieustannie rozwijają nowe i atrakcyjne odcienie, które w jakiś sposób odróżniałyby ich markę od konkurencji. Coraz większą popularnością cieszą się lakiery metaliczne i efektowe (interferencyjne), na które popyt rośnie z każdym rokiem. Na czele tego trendu plasują się producenci efektowych pigmentów rozwijający nowe technologie, które pozwalają osiągnąć jeszcze bardziej wyrafinowany metaliczny wygląd.

Lakiery metaliczne i efektowe mają istotne znaczenie dla efektu końcowego. Oto bowiem połysk, lśnienie oraz efekty błyszczące pozwalają na stworzenie nowych wzorów, zaś imitacja struktury przynosi pożądaną rozmaitość i głębię.

Największym problemem, z którym dotychczas spotykali się projektanci oraz producenci jest fakt, że nie istnieje żadna niezawodna metoda pomiaru barwy specjalnych, efektowych materiałów powlekających. Tradycyjne fotometry spektralne są bowiem niewystarczające do określenia wszystkich właściwości farb objętych trendem. Trzeba więc polegać jedynie na ocenie wizualnej doświadczonego kolorysty, który byłby w stanie rozpoznać, że dwa powiązane ze sobą elementy nie zgadzają się kolorystycznie. Niestety zwykle nie ma on możliwości, aby dokładnie zidentyfikować podstawową przyczynę niezgodności kolorystycznej. I w ten oto sposób subiektywna ocena prowadzi do ewentualnych strat czasowych oraz finansowych, w szczególności, kiedy dochodzi do reklamacji.

Z takimi sytuacjami można się spotkać np. w branży motoryzacyjnej. I dlatego firma X-Rite, której partnerem w Polsce jest Kamado, opracowała niedawno technologię, która ocenia wygląd efektowych farb i lakierów, podobnie jak spostrzega to oko ludzkie. Najlepsze przyrządy mierzyły dotychczas barwę tylko w formacie dwuwymiarowym, tak więc były w stanie detektować różnice w efektowych lakierach dotyczące właściwość barwy. Jednak nadal były „ślepe“ na istotne właściwości powierzchniowe i podpowierzchniowe filmu powlekającego.

Technologia xDNA (X-Rite Dynamic Numeric Analysis) ma to zmienić. Jest ona przedstawiana jako efektywne i ważne narzędzie dla wszystkich, którzy potrzebują ocenić wpływ receptury barwnej oraz warunków aplikacji na końcowy efekt kolorystyczny m.in. w sektorze tworzyw sztucznych. Jednocześnie technologia ta ma być sposobem cyfrowego połączenia całego procesu produkcji, począwszy od projektu graficznego aż po produkt końcowy. Innymi słowy jest to metoda pomiaru barw i wyglądu efektowych substancji powlekających zawierających aluminiowe, perłowe oraz interferencyjne pigmenty ze specjalnym efektem.

Czytaj więcej:
Barwniki 108
Maszyny 558

Reportaże

Forum