Technologie 3D usprawniają procesy produkcyjne

Technologie 3D usprawniają…
Blisko 150 osób uczestniczyło w 3 konferencji Forum Druku 3D, która odbyła się 25 października 2018 w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest firma CadXpert z roku na rok przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych wdrożeniem technologii drukowania 3D i chcących poznać nowe możliwości addytywnego wytwarzania.

Jak wynika z raportu, który powstał na podstawie odpowiedzi uczestników konferencji połowa obecnych na Forum Druku 3D korzysta z technologii drukowania 3D. Z czego 45% używa zakupionego urządzenia, a 5% z usług zewnętrznej firmy. Niespełna jedna trzecia uczestników nie stosuje technologii druku 3D, a 15% obecnych reprezentowało firmy, które zamierzają zakupić drukarkę 3D na własne potrzeby. Wyniki raportu sugerują, że polscy przedsiębiorcy chcą inwestować w technologię druku 3D, ale wciąż nie jest to powszechna metoda wytwarzania. Wydarzenia takie jak Forum Druku 3D mają za zadanie propagować wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle.

forum druku 3d

Wykłady i prezentacje druku 3D

W tym roku konferencja odbyła się 25 października w sali konferencyjnej TAURON Areny Kraków. Charakterystyczny budynek kojarzący się raczej z koncertami lub widowiskami sportowymi stał się na jeden dzień areną nowych technologii: drukowania 3D i skanowania 3D. Na sali konferencyjnej odbywały się wykłady oraz pokazy druku 3D i prezentacje urządzeń. Natomiast w obszernym foyer można było spróbować przekąsek, owoców i oczywiście napić się dobrej kawy.

W części wystawowej zaprezentowano urządzenia działające w technologii FDM: MakerBot Replicator+ oraz MakerBot Replicator Z18. Duże wrażenie robiły dwie największe maszyny z serii Stratasys F123, tj. Stratays F370 oraz F270. Technologię PolyJet (druk z żywic fotopolimerowych utwardzanych światłem UV) reprezentowała drukarka 3D Objet 30 Prime. Z kolei w technologii SLA mogliśmy zobaczyć pełny ekosystem urządzeń Formlabs, na który składa się drukarka 3D Form 2 oraz: myjka Form Wash i system do naświetlania i utwardzania wydruków – Form Cure. Z pewnością niejeden z uczestników chciałby mieć w posiadaniu prezentowany na konferencji zestaw 3 drukarek Form 2 i urządzeń do postprodukcji. Oprócz drukarek 3D oraz modeli wydrukowanych z całego spektrum materiałów, można było także zapoznać się ze skanerami 3D. Na stoisku poświęconym technologii pomiaru danych zaprezentowano laserowy skaner 3D Shining 3D FreeScan X5 oraz ręczne skanery EinScan Pro i Pro+, a także skaner stacjonarny EinScan SP wraz z dodatkiem Discavery Pack.

druk 3d


Dopełnieniem pokazów sprzętu i modeli powstałych przyrostowo były prezentacje dedykowanych programów optymalizujących model CAD do druku 3D. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach specjaliści od drukowania 3D tłumaczyli podstawowe funkcjonalności oprogramowania i pokazywali zainteresowanym, jak wygląda ustawianie podpór, skalowanie czy kolejkowanie plików do druku.

Czytaj więcej: Druk 3D 173

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot
 

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot oraz Formlabs. Oferujemy drukarki 3D, skanery 3D i usługi drukowania 3D w 5 technologiach.

Polska


Reportaże

Forum

Karol83

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-02-28

Alphaplast

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-02-16

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01