Technologie 3D usprawniają procesy produkcyjne

Korzyści wdrożenia technologii druku 3D

Konferencję zainaugurował swoim wykładem James Short - przedstawiciel firmy Stratasys, który zaprezentował przegląd aplikacji druku 3D w różnych branżach i tym samym wprowadził uczestników w temat technologii przyrostowych. Kolejne wystąpienie dotyczyło ściśle przemysłu lotniczego. Aleksander Banaś z Polskich Zakładów Lotniczych A. Sikorsky Company w Mielcu przedstawił korzyści wdrożenia technologii przyrostowych w dziale prób i testów. Inżynierów korzystali z druku 3D podczas prac nad podzespołami do śmigłowca Black Hawk. Zalety druku 3D w przemyśle lotniczym to:
  • skrócenie czasu dostawy z 3 miesięcy do 2 tygodni
  • wyeliminowanie specjalistycznych, kosztownych narzędzi
  • redukcja kosztów wytwarzania
  • dokładne dopasowanie części do struktury śmigłowca.

O korzyściach wdrożenia technologii druku 3D w procesy produkcyjne mówił również Paweł Patyk z działu pasów bezpieczeństwa firmy ZF TRW. Prelegent zwrócił uwagę na rolę jaką pełnią systemy bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej. Wykorzystanie technologii SLA i drukarki 3D Formlabs Form 2 pozwoliło wytwarzać szybciej i taniej bardzo drobne i niezwykle ważne elementy pełniące różne funkcje w mechanizmach blokujących i rozwijających pasy bezpieczeństwa.

Prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawił wybrane zagadnienia druku 3D z metalu w przemyśle i w medycynie. Profesor Szczepanik na koniec wystąpienia przedstawił także wiele dającą do myślenia zależność: firmy korzystają z pracowników wyszkolonych przez uczelnie, które z kolei muszą mieć odpowiednie środki i narzędzia do wyedukowania wartościowych pracowników. Wniosek jest jeden: nie będzie postępu gospodarczego, jeśli biznes nie będzie wspierał ośrodków akademickich.

Ok. godziny 13. uczestników zaproszony na smaczny obiad, podczas którego w luźnej atmosferze i przy butelce zimnego piwa można było prowadzić rozmowy oraz wymienić się swoimi doświadczeniami na temat technologii addytywnych. Warto wspomnieć, że lunch był serwowany w restauracji z widokiem na imponującą halę sportową mogącą pomieścić ponad 20 tysięcy widzów.

drukarki 3d

Druk 3D w medycynie, druk 3D z metalu i badania porównawcze skanerów 3D

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy przewidzieli w programie wystąpienie dotyczące ściśle medycznych zastosowań druku 3D. Do tej pory ten temat pojawiał się w poszczególnych wystąpieniach, ale nie był dostatecznie rozwinięty. Nicolay Goltsberg (Stratasys Senior Technical Consultant EMEA – Healthcare) wprowadził uczestników w świat współczesnej medycyny i omówił szerokie zastosowania druku 3D w służbie zdrowia. Technologie przyrostowe są używane przez lekarzy i chirurgów do planowania operacji, edukacji, a także przez inżynierów do prototypowania urządzeń medycznych i chirurgicznych.

Wiele miejsca na konferencji poświęcono drukowaniu 3D z metalu w technologii DMLS. Prelegenci przedstawili zalety i obiecujące możliwości wytwarzania z proszków metalicznych, ale również omawiali ograniczenia i typowe błędy w druku tą metodą.

Ostatnie dwie prezentacje dotyczyły technologii skanowania 3D. Dr inż. Szymon Sikorski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wstępie omówił możliwości i ograniczenia skanerów 3D: dotykowych na ramieniu pomiarowym, laserowych i światła strukturalnego. Prelegent przedstawił również wyniki badań porównawczych dotyczących wybranych technologii pomiarowych i urządzeń konkretnych marek.

Organizatorzy razem z gospodarzem konferencji zaplanowali na koniec wydarzenia zwiedzanie z przewodnikiem hali widowiskowo-sportowej oraz zaplecza. TAURON Arena Kraków to największy tego typu obiekt w Polsce. Pełna powierzchni hali to ponad 61 tys. m², a sama płyta główna zajmuje ponad 4,5 tys. m kw., czyli prawie tyle co 28 boisk do siatkówki.

W III Konferencji Forum Druku 3D wzięło udział blisko 150 osób z całej Polski i zagranicy. Uczestnicy reprezentowali zakłady przemysłowe, firmy produkcyjne i przetwórcze, instytuty, uczelnie, a także prasę branżową. Podczas konferencji zaprezentowano 11 wykładów, które dotyczyły przemysłowych zastosowań drukowania 3D i skanowania 3D. Wybrane prezentacje są dostępne do pobrania w postaci materiałów pokonferencyjnych.

Kliknij i pobierz materiały przygotowane przez prelegentów 3 edycji Forum Druku 3D

Źródło:CadXpert

Czytaj więcej:
Druk 3D 213

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot
 

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot oraz Formlabs. Oferujemy drukarki 3D, skanery 3D i usługi drukowania 3D w 5 technologiach.

Polska