Teksturowane EPP - zrównoważona alternatywa dla branży automotive?

Teksturowane EPP - zrównoważona…

Nowoczesne technologie przetwórstwa umożliwiają precyzyjne nanoszenie tekstur na części techniczne z tworzywa EPP. Firma Knauf Industries udoskonaliła ten proces i wprowadziła autorską paletę 36 wzorów nawiązujących do ekologicznych trendów we wzornictwie. O innowacjach w technologii obróbki spienionych tworzyw mówi Patrick Sutter, Chief Innovation Officerem w Knauf Industries.

Teksturowanie tworzyw sztucznych nie jest nowym rozwiązaniem. Na czym polega innowacyjność oferty Knauf Industries?

Opracowane przez nas narzędzia pozwalają podnieść jakość i wyrazistość tekstury. "Uziarnione" wzory powstają z dokładnością do najmniejszego detalu, nadając częściom z tworzywa EPP bardziej atrakcyjny wygląd. Oznacza to, że elementy czysto techniczne zyskują nową, estetyczną wartość. Mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne pianki, które są zazwyczaj malowane, pokrywane tkaniną czy inną zewnętrzną powłoką. Takie "jednomateriałowe" części z EPP można łatwiej i szybciej wyprodukować, a także są lżejsze i w 100% przydatne do recyklingu. Warto dodać, że również sam proces nanoszenia tekstury jest bardziej ekologiczny niż dotychczas. 

Jak wygląda proces projektowania takich teksturowanych części?

Sam proces nie ulega zmianie. Produkujemy zamówioną część z pianki EPP, a następnie nanosimy na nią wybraną teksturę. Zanim jednak to nastąpi, powstaje profesjonalna wizualizacja teksturowanego elementu z użyciem nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Przy użyciu technik, takich jak np. wysokiej rozdzielczości rendering 3D, można precyzyjnie nałożyć obraz tekstury na już istniejącą część. W oparciu o zgodny z rzeczywistością, realnych rozmiarów, cyfrowy prototyp klient może łatwiej dokonać wyboru najlepszego rozwiązania.

Nowoczesne rozwiązania IT w istotny sposób poszerzają granice kreatywności, gdyż na etapie wizualizacji można łatwo i szybko nanosić dowolną optymalizację i nadać projektowi zupełnie inny wygląd. Oczywiście design musi iść w parze z odpowiednimi parametrami technicznymi. Takie właściwości, jak izolacyjność cieplna, wytrzymałość mechaniczna czy elastyczność mają w przemyśle automotive duże znaczenie, dlatego wykonany już prototyp może być poddany testom montażowym i symulacjom - na miejscu u klienta lub w certyfikowanym laboratorium zewnętrznym.

Skąd wziął się pomysł na własną kolekcję tekstur Knauf Industries? 

Postanowiliśmy wprowadzić kolejny element wartości dodanej dla klienta. Mając do dyspozycji modną paletę wzorów, nasz know-how oraz wsparcie technologiczne, może on teraz w jednym miejscu zrealizować indywidualny projekt „od A do Z”. Dzięki temu nie musi kupować na zewnątrz wzoru lub zamawiać jego wykonania, co wpływa na skrócenie czasu i kosztów realizacji projektu. Estetyczna, wysokiej jakości tekstura sprawia, że część techniczna zyskuje nową, dekoracyjną funkcję bez potrzeby stosowania dodatkowych wykończeń. Części produkowane w całości z jednego materiału, jakim jest EPP, są nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale też cechują się minimalnym ciężarem. A redukcja wagi pojazdów i ograniczanie emisji to obecnie krytyczne zagadnienie w branży automotive.

Jakie wzory można znaleźć w nowym katalogu tekstur?

Tekstury Knauf Industries nawiązują do unikatowych właściwości tworzywa EPP, które jest produkowane w ekologicznym procesie wykorzystującym niewielkie ilości energii i wody. Gama obejmuje cztery linie inspirowane materiałami i formami występującymi w naturze. Zaprojektowano je w taki sposób, by prezentowały się atrakcyjnie pod względem optycznym na powierzchniach z tworzywa EPP. Linia Desert to wybór struktur inspirowanych pustynnym piaskiem, kolekcja Fabric imituje splot tkaniny z naturalnych włókien, zaś Ceramic nawiązuje do estetyki naturalnych kamieni. Flora to natomiast przykład wyrafinowanego wzornictwa opartego na roślinnych formach. Trzeba jednak pamiętać, że nowa kolekcja tekstur to znacznie więcej niż tylko modny design. Oznacza jeszcze bliższą współpracę z odbiorcą i szerszą gamę usług niż dotychczas. Koordynujemy proces powstawania form na podstawie dostarczonej dokumentacji, produkujemy części, a w kolejnym etapie zapewniamy usługę precyzyjnego teksturowania na podstawie wzoru wybranego przez klienta z katalogu.

Jak Pana zdaniem teksturowanie części sprawdzi się w branży automotive?

Konkurowanie na tym rynku z pewnością wymaga wyróżnienia się, budowania i podkreślania na każdym kroku osobowości marki. Wzornictwo nawiązujące do natury to atrakcyjna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą pokazać swoje produkty jako przyjazne środowisku, ale też poszukują ekologicznych rozwiązań technologicznych. Tekstury pozwalają nadać częściom samochodowym z tworzywa sztucznego niepowtarzalne walory, które można odbierać więcej niż jednym zmysłem. Można je nie tylko zobaczyć, ale również ich dotknąć. Dzięki teksturowaniu części techniczne z EPP mogą być teraz bardziej eksponowane we wnętrzach samochodów, a jednocześnie zachowują charakterystyczne dla tego materiału cechy, takie jak niewielka waga i całkowita przydatność do recyklingu.

Rozwiązania z tworzyw sztucznych dla Twojego
 

Rozwiązania z tworzyw sztucznych dla Twojego biznesu (tworzywa spienione: polipropylen spieniony (EPP), polistyren spieniony (EPS), wtrysk plastiku).

Polska, 96-320 Mszczonów, Styropianowa 1, Adamowice