Trwałe kolory w przestrzeni miejskiej dzięki pigmentom Lanxess

Trwałe kolory w przestrzeni… Na targach Bauma 2016 koncern Lanxess pokazuje, że konwencjonalne materiały budowlane takie jak barwione dachówki, ekrany akustyczne, wylewki betonowe na miejscu, płyty włóknisto-cementowe, cegły wapienno-piaskowe czy asfalt mogą ożywić przestrzeń miejską pod względem kolorystycznym. Wraz z dystrybutorem, spółką Harold Scholtz & Co. GmbH, producent specjalistycznych środków chemicznych wystawia swoje cieszące się uznaniem na całym świecie pigmenty nieorganiczne klasy premium na jednych z najważniejszych międzynarodowych targów branży budowlanej, które odbywają się w Monachium w dniach od 11 do 17 kwietnia.

- Nasze pigmenty, charakteryzujące się stabilnym zabarwieniem i wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, nadają trwały kolor elementom architektonicznym i infrastrukturze - mówi Thomas Pfeiffer z firmy Lanxess. - Materiały budowlane zabarwione tymi produktami zachowują wygląd i walory estetyczne nawet przy długotrwałym narażeniu na działanie czynników pogodowych. Nie wymagają też praktycznie żadnej konserwacji. Zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju stanowi jeden z priorytetów w odniesieniu do wszystkich naszych produktów i procesów. Jest też nieodzownym elementem naszej filozofii biznesowej. Procesy produkcyjne we wszystkich naszych zakładach są zaprojektowane w taki sposób, aby były bezpieczne, oszczędne pod względem zasobów i przyjazne dla środowiska.

Szeroka gama pigmentów Bayferrox z tlenków żelaza, obejmująca ponad 40 odcieni, oraz pigmenty z tlenku chromu marki Colortherm pomagają uczynić przestrzenie miejskie bardziej kolorowymi i atrakcyjnymi. Oferta koncernu Lanxess obejmuje kolory od żółci i czerwieni przez zieleń i brąz aż po czerń. Dostępnych jest ponad 100 różnych odcieni poszczególnych kolorów. Dzięki tym produktom można zrealizować estetyczne, bezpieczne i trwałe projekty budowlane, wykorzystujące szeroki wachlarz materiałów budowlanych takich jak wylewki betonowe na miejscu, prefabrykowane elementy betonowe, betonowe dachówki i płyty chodnikowe, a nawet kolorowy asfalt.

Ludzie coraz częściej przenoszą się do miast. Zrównoważony proces urbanizacji stawia wiele wyzwań przed urbanistami, architektami i deweloperami. Jednym z nich jest atrakcyjność przestrzeni miejskich. Barwione materiały budowlane takie jak beton, kostka brukowa czy asfalt cieszą się coraz większą popularnością. Mogą stanowić część estetycznych rozwiązań architektonicznych, które umożliwiają harmonijną integrację budynków i struktur z otoczeniem lub tworzenie projektów infrastrukturalnych, które charakteryzują się zarówno walorami funkcjonalnymi, jak i artystycznymi.

Lanxess


Zielone pigmenty Bayferrox i Colortherm są często wykorzystywane przy budowie stadionów, placów zabaw, stref dla pieszych i innych budynków. Ciekawy przykład ich użycia możemy zobaczyć w mieście Spijkenisse koło Rotterdamu. Znajdują się tam zaprojektowane przez grafika Robina Stama kopie fikcyjnych mostów, które pojawiają się na odwrocie banknotów euro. Projektant, aby nadać swoim mostom bardziej charakterystyczny wygląd, zdecydował się zastosować beton barwiony w masie pigmentami Bayferrox, który realistycznie oddaje kolory obecne na dobrze wszystkim znanych banknotach euro. Kolorowe pigmenty wykorzystano również w projekcie rewitalizacji obszarów miejskich obejmującym Rosenplatz w niemieckim mieście Osnabrück: cztery różne odcienie różu stanowiły główny sposób na odnowienie szarej i nieatrakcyjnej arterii, dzięki czemu mogła odzyskać swoją dawną funkcję popularnego miejsca spotkań. Jednocześnie zwiększono bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego.

Inicjatywa Colored Concrete Works koncernu Lanxess od lat inspiruje architektów i firmy budowlane i zachęca ich do tworzenia nowoczesnej architektury z elementami barwionego betonu. Projekty pokazują wykorzystanie tego materiału w konstrukcjach budowanych na całym świecie. Inicjatywę wspierają również fora i sympozja, które promują wymianę doświadczeń między specjalistami branżowymi.

- Naszym celem jest zwrócenie uwagi na piękno i walory estetyczne barwionego betonu - mówi Pfeiffer. - W związku z tym koncern Lanxess regularnie przyznaje nagrody Colored Concrete Works architektom, którzy wyróżnili się innowacyjnym użyciem barwionego betonu w projektach międzynarodowych.

Czytaj więcej:
Barwniki 113

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska