Trzy dekady pod znakiem dynamicznego rozwoju

Produkcja opakowań jest w dużej mierze obarczana odpowiedzialnością za kwestie związane z odpadami. Jaka jest wasza odpowiedź na te wyzwania? Czym jest program Think Green?

Think Green to program, którym w odpowiedzialny sposób próbujemy kształtować relacje ze środowiskiem naturalnym. Na dachach firmy Coffee Service pojawiły się panele fotowoltaiczne, które zasilają w zieloną energię samochody, automaty koszące trawę i ekolo-giczne oświetlenie LED. Co roku pracownicy organizują w ramach Dni Ziemi zbiórkę śmieci, a na terenie zakładu zasiali łąkę kwietną wytwarzającą bardzo korzystny ekosystem. Namawiamy wszystkich na zdrowy i aktywny styl życia: bez papierosów, za to z jazdą na rowerze. Już kilka lat temu wdrożyliśmy i dynamicznie rozwijamy produkcję laminatów i opakowań biodegradowalnych, jako alternatywę dla tworzyw sztucznych. Materiały te nadają się do pakowania produktów spożywczych, spełniają wszystkie wymagania jakościowe, posiadają wysoką barierę na tlen i parę wodną. Ponadto są zgrzewalne, wytrzymałe mechanicznie i można je wykorzystać na typowych automatach pakujących. Podstawą do produkcji biomateriałów są w uproszczeniu: drewno, ziemniaki i kukurydza. Dostarczamy klientom folie na roli lub gotowe opakowania, w tym te zadrukowane, zaś artykuły niezadrukowane są dostępne w naszym sklepie internetowym.

W ostatnim okresie testowaliśmy nowe rodzaje laminatów i uruchomiliśmy produkcję opakowań biodegradowalnych BIO LIGHT PLUS i BIO WINDOW PLUS. Są one wykonane z laminatów wysoko przezroczystych, a jednocześnie spełniających wcześniej wspomniane para-metry. Na ostatnich targach WarsawPack 2021 otrzymaliśmy kolejne wyróżnienie za tego typu opakowania, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Jednym z głównych założeń GOZ jest maksymalne wydłużenie czasu życia surowca, poprzez chociażby recykling. To kierunek, w którym podąża cała gospodarka - w tym szczególnie branża opakowań. Wy także promujecie produkcję opakowań z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. Proszę wyjaśnić, jak Coffee Service rozumie to pojęcie?

Poza opakowaniami biodegradowalnymi i programem Think Green, o którym mówiłem przed chwilą, zajmujemy się opakowaniami nadającymi się do recyklingu. Produkujemy je od wielu lat. W tej chwili o recyklingu mówi się głośno i wyraźnie; temat staje się bardzo popularny. W naszej ofercie posiadamy opakowania nadające się do dalszego przetwarzania. Wytwarzamy z nich, poza standardowymi torebkami, unikalne i trudne do wykonania opakowania typu Doypack ze struną oraz równie skomplikowane torebki Stabilo. Produkowane są one w całości z polipropylenu. Wprowadziliśmy także do naszej oferty opakowania typu Doypack ze struną lub korkiem z lami-natów polietylenowych o wysokiej barierowości. Wszystkie elementy takich opakowań podlegają recyklingowi.

Firmę możemy również spotkać na targach zagranicznych. Jak ocenia pan dotychczasową działalność, szanse i potencjał Coffee Service w odniesieniu do działalności na rynkach Zachodniej Europy?

Jesteśmy przedsiębiorstwem, które bardzo często wystawia się na największych targach opakowaniowych - zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest to nasz rynek docelowy, ale czasami eksportujemy nasze opakowania w bardziej odległe rejony; do Ameryki Południowej czy Azji. Uczestniczymy także w targach tematycznych, takich jak: pet food, kawowe, tytoniowe czy BIO. Dzięki temu mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi klientami i przedstawienia im naszych nowości. Pomimo wielu ograniczeń spowodowanych pandemią, wciąż zwiększamy naszą sprzedaż wewnątrzwspólnotową zarówno w przypadku opakowań, jak i maszyn.

Opakowania to jeden filar waszej aktywności na rynku. Drugim, równie ważnym, jest produkcja maszyn. Co znajdziemy w ofercie? Wspominaliśmy już o maszynach pakujących.

W ciągu kilku ostatnich lat mocno rozwinął się nasz dział produkcji maszyn, a właściwie należałoby powiedzieć dział montażu maszyn. Nie da się wszystkiego wyprodukować. Stosując uniwersalne podzespoły, mając dostęp do części przez internet, bazując na wyspecjalizowanych dostawcach, możemy wykonać dobry produkt w rozsądnej cenie. A jeśli dodamy do tego dobry serwis i możliwość szybkiego zakupu…

Poza kompleksowością ważna staje się elastyczność i dopasowanie do aktualnych warunków. Od dłuższego czasu zwracam uwagę, że istnieją podstawowe 4 problemy, z którymi boryka się każdy biznes: brak ludzi do pracy, coraz krótsze serie, stały brak miejsca na rozwój produkcji oraz „efekt” ekologiczny. Staramy się dopasować naszą ofertę do oczekiwań klienta. Urządzenia powinny być jak najbardziej kompaktowe, w miarę uniwersalne i proste w obsłudze. Ich regulacja, czyszczenie oraz dezynfekcja powinny zajmować jak najmniej czasu. W zależności od potrzeb klienta możemy zaproponować urządzenia pakujące w gotowe torebki o różnej wydajności, do bardzo krótkich serii produkcyjnych. Im bardziej skomplikowane opakowania i częściej przestawiane maszyny, tym bardziej efektywne jest to rozwiązanie.

Oczywiście oferujemy automaty wykorzystujące do pakowania folię nawiniętą na roli, zarówno pionowe (Stick czy Stabilo) jak i poziome typu Flowpack lub Doypack. Montujemy pakowaczki do słoików, puszek i innych sztywnych opakowań. Kompletujemy całe linie paku-jące, zawierające podajniki załadowcze (kubełkowe, vaccum lub ślimakowe), dozowniki produktu (wagi kombinacyjne lub liniowe, dozowniki płynów, ślimakowe do proszków itp.), detektory metalu, wagi dynamiczne kontrolne i wiele innych urządzeń. Często klient poszukujący urządzeń pakujących znajduje je tego samego dnia w naszym magazynie.

Jakie inne urządzenia oferujecie?

Oczywiście pakowanie to nie wszystko. Oferujemy także mieszarki poziome do produktów sypkich, mieszarki pionowe do płynów z funk-cją podgrzewania, młyny, rozdrabniacze, zamykarki do puszek, zgrzewarki i inne. Naszych klientów staramy się zainteresować urządze-niami dodatkowymi, takimi jak aspiratory pyłów, osuszacze powietrza, systemy chłodzące (wykorzystywane przy mieleniu), zaklejarki do kartonów, owijarki palet, kompresory itp. Powstają w ten sposób całe linie mieszające czy mielące. Ostatnio odświeżyliśmy naszą „ofertę kawową”, która dotyczy pieców i linii do palenia kawy od 1 kilograma do 60 kilogramów na zasyp. Nasza oferta oparta jest często na wieloletnim doświadczeniu nabytym przy wykonywaniu usług pakowania różnorodnych produktów. Prowadzimy też sprzedaż komisową naszych urządzeń, co wielokrotnie zostało docenione przez firmy modernizujące park maszynowy.

Podsumowując, firma Coffee Service to nie tylko kawa. To maszyny, opakowania, nowe ekologiczne rozwiązania. Firmy kawowe nas znają i współpracują z nami od lat, a inne przedsiębiorstwa też znajdą w naszej ofercie coś dla siebie. Po 30 latach działalności Coffee Service nie zmienimy jej nazwy, bo to nasza historia i znana marka.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński

Reportaże

Forum