Tworzywa sztuczne na Stadionie Narodowym w Warszawie

Tworzywa sztuczne na Stadionie… Stadion Narodowy w Warszawie, to kolejny obiekt budowany z myślą o piłkarskim czempionacie, na którym wykorzystano nowoczesne rozwiązania z dziedziny tworzyw sztucznych.

Po innowacyjne konstrukcje polimerowe sięgnięto przy budowie skomplikowanego zadaszenia warszawskiego 58 – tysięcznika. Oto bowiem zadaszenie stadionu składa się z kilku warstw. Arena na całej swojej powierzchni będzie przykryta dachem zaprojektowanym z membrany podtrzymywanej przez konstrukcję linową, rozpiętej pomiędzy szeregiem słupów zamykających stadion dookoła. Z kolei wewnętrzna część dachu została pomyślana jako dach rozsuwany.

Dach zewnętrzny ma szerokość ok. 6,75 m. Jest trwały, rozpięty między ściskanym pierścieniem i pionową fasadą, składający się z tkaniny z włókna szklanego, swoistej membrany. Ta pierwsza membrana dachowa powstałą z materiału wzbogaconego włóknem szklanym, pokrytego tworzywem PTFE. Tworzywo jest odporne na wpływy atmosferyczne, lekkie i gwarantuje częściowe przepuszczania światła. Powierzchnia tej części dachu wynosi ok. 6 tys. mkw.

Z kolei membrana dachu ruchomego wykonana powstałą z polichlorku winylu. Wybrano takie tworzywo z racji odporności na działanie czynników atmosferycznych i zgniecenia. Membrana charakteryzuje się elastycznością niezbędną przy składaniu i rozkładaniu.

Producentem membrany na dach Stadionu Narodowego jest firma Asia Membrane, natomiast dostawcą tworzywa PTFE niemiecka firma Hightex.
Sportowe otwarcie warszawskiego stadionu przewidziano na ostatni dzień lutego przyszłego roku.Czytaj więcej: