Tworzywa z dodatkiem cynku zwalczają bakterie

Tworzywa z dodatkiem cynku… Holenderska firma Parx Plastics opracowała nową technologię produkcji tworzyw sztucznych posiadających właściwości antybakteryjne. Według zapewnień firmy ma być ona bezpieczniejsza od stosowanych obecnie dodatków w postaci nanosrebra czy triklosanu.

Technologia Sanipolymers oparta jest na jednym z pierwiastków śladowych - cynku. Innowacyjność rozwiązania polega na tym, że dodawana substancja nie znajduje się tylko na powierzchni, lecz wewnątrz struktury tworzywa i - jak podaje Parx Plastics - nie zachodzi ryzyko jej uwolnienia, jak ma to miejsce w przypadku nanosrebra.

Zdaniem Parx Plastics, przeprowadzane badania potwierdzają efektywność nowego rozwiązania - zgodnie z wytycznymi zawartymi w standardzie ISO 22196 dotyczącymi testowania substancji, po 24 godzinach skuteczność środka przeciw takim bakteriom, jak gronkowiec złocisty, gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, pałeczka okrężnicy czy Clostridium Difficile wynosiła 98-99 proc.

Inaczej niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań, technologia oferowana przez Parx Plastics charakteryzuje się selektywnym działaniem skierowanym wyłącznie przeciwko komórkom bakteryjnym, nie wywiera natomiast wpływu na komórki człowieka. Rozwiązanie może być stosowane w produktach z tworzyw przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

- Jesteśmy w stanie zastosować naszą technologię do każdego tworzywa sztucznego bez przekształcania oryginalnych właściwości materiału, co pozwala na uzyskanie przełomowych rezultatów - przekonuje Michael van der Jagt, jeden z założycieli Parx Plastics. - Antybakteryjne właściwości mogą zostać uzyskane w produktach, które do tej pory nie mogły ich posiadać ze względu na specjalne ograniczenia.

Jednym z pierwszych materiałów, który zyskał dzięki zastosowaniu nowej technologii antybakteryjne właściwości jest pozbawiony bisfenolu A kopoliester Tritan EX401 firmy Eastman. Skuteczność wyniosła w tym przypadku 98,7 proc. w przypadku bakterii gram-ujemnych oraz 98 proc. dla bakterii gram-dodatnich. Tworzywo stworzone z myślą o produktach dla dzieci, dzięki posiadanym właściwościom może teraz znaleźć szerokie zastosowanie na tym polu.

Europejskim dystrybutorem produktu Parx Plastics jest firma Nexeo.

Czytaj więcej:
Dystrybutor szerokiego asortymentu wysokogatunkowych
 

Dystrybutor szerokiego asortymentu wysokogatunkowych granulatów tworzyw sztucznych oraz elastomerów termoplastycznych

Polska, 02-182 Warszawa, Ruchliwa 15