Użycie kopolimeru cykloolefinowego (COC)

Użycie kopolimeru cykloolefinowego… Już wkrótce spodziewane jest pierwsze zastosowanie w aplikacjach przemysłowych elastomeru kopolimeru cykloolefinowego (COC). Ma być on wykorzystany przy tworzeniu wytłaczanych detali dla branży medycznej.

Materiał może być stosowany przy produkcji takich elementów znajdujących wzięcie w medycynie jak folie farmaceutyczne, folie opakowaniowe dla żywności, metalizowane folie dla kondensatorów, podstawowe opakowania farmaceutyczne i artykuły diagnostyczne w postaci napełnionych strzykawek, ampułek czy fiolek. Można będzie z niego wytwarzać również wyroby optyczne, m.in. soczewki, pryzmaty, czujniki, a także substancje wiążące tonerów kolorowych drukarek czy wyroby wtryskiwane wzmacniane włóknem szklanym.

Materiał ma zastępować m.in. nylon i polichlorek winylu. Korzyściami z wykorzystania elastomerów COC przy produkcji folii są m.in. sztywność, czystość oraz barierowość względem wilgoci. Zdaniem przedstawicieli firmy Topas Advanced Polymers, która stoi za realizacją projektu, tak przezroczyste polimery – mówi się o transparentności wyższej niż w przypadku szkła - idealnie nadają się do użycia wszędzie tam, gdzie wymagane są giętkość i stabilność. Wprawdzie polimer ma być droższy od PVC i nylonu, ale przewyższać je właściwościami.

- Nic nie może się równać z PVC pod względem ceny, ale w produktach z niego wykonanych znajduje się mnóstwo struktur wielowarstwowych, które zawierają nylon lub właśnie PVC i tym samym nie nadają się do recyklingu. Tymczasem nowe elastomery COC mogą być łączone z innymi poliolefinami i całe ich struktury można poddawać recyklingowi – opowiadają przedstawiciele Topas Advanced Polymers.

Jeśli chodzi o dalsze właściwości, to COC jest niezwykle kruchy, ale można to zmienić w procesie polimeryzacji. Wprowadza się wystarczająco wysoką zawartość etylenu, tak aby diametralnie przekształcić jego właściwości. Wstępna ocena elastomeru wskazała poziom 89 w skali twardości Shore A. Z kolei moduł sprężystości przy rozciąganiu to dla materiału 6400 psi, natomiast wydłużenie przy zerwaniu jest większe niż 450 proc. Ponadto niskie właściwości dielektryczne są porównywalne do fluoroelastomerów, dostarczając tym samym rozwinięte parametry elektrycznej izolacji. Inną cechą jest zdolność Topas COC do zachowania doskonałej ciągliwości w temperaturze poniżej -80 st. C.

Czytaj więcej:
Medycyna 161