WTH z nowymi produktami z Europy w Polsce

WTH z nowymi produktami z…

Środki redukujące palność tematem przewodnim

Jako firma zajmująca się dalekosiężnym handlem dodatkami i surowcami chemicznymi do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, powłok oraz klejów obsługujemy kilkaset firm w całej Europie. Mamy również swojego przedstawiciela w Polsce. Z naszej siedziby w Stade, w pobliżu światowych portów w Hamburgu i Bremie, jesteśmy zglobalizowani i tym samym elastyczni.

Firma założona przez Waltera Thieme w 1992 roku od ponad 10-ciu lat dostarcza w Polsce różne dodatki wraz z doradztwem technicznym. Oferta skierowana jest także do producentów uszczelnień, powłok, duroplastów oraz przemysłu tekstylnego. Największa grupa produktów stanowią uniepalniacze, ale oferta obejmuje również wypełniacze, środki ułatwiające przetwarzanie, modyfikatory udarności, plastyfikatory, stabilizatory światła, przeciwutleniacze, rozjaśniacze optyczne, woski i wiele innych.

Firma WTH jest uważana za specjalistę od środków zmniejszających palność. Flame Retardants (FR) to ważna grupa produktów w asortymencie firmy, oferująca duży wybór produktów do każdego zastosowania. Od 2020 roku WTH oferuje w tym zakresie nową generację produktów firmy FRX Polymers z USA (produkowanych w Belgii pod nazwą handlową NOFIA®). Uzupełnieniem szerokiej gamy uniepalniaczy są produkty renomowanej włoskiej firmy ITALMATCH, znanej od lat w Europie.

Już na wczesnym etapie firma WTH zajmowała się dystrybucją środków uniepalniających i dostarczała topowe, markowe produkty z zakresu środków ogniochronnych - m.in. znanej firmy DADCO ze Szwajcarii. To producent i dostawca wysokiej jakości ATH (wodorotlenek glinu). ATH jest bardzo skutecznym wypełniaczem uniepalniającym. Szeroka gama produktów DADCO nadal znajduje się w ofercie WTH, również w Polsce. Obecnie duża część środków zmniejszających palność z oferty WTH pochodzi z Chin. Dlaczego? Ponieważ znaczące ilości wielu uniepalniaczy są obecnie produkowane w Chinach, w najnowocześniejszych zakładach, a w ofercie WTH poza ATH możemy także znaleźć polifosforany amonu, melaminę i jej pochodne, pentaerytrytol oraz fosfoniany cykliczne.

Ponieważ WTH od ponad 10-ciu lat z powodzeniem działa z własnym przedstawicielstwem w Polsce, wiec także i tu oferta musi być systematycznie poszerzana. W trakcie tegorocznych targów PLASTPOL w Kielcach w ofercie debiutują Flame Retardants (FR) firmy Italmatch Chemicals S.p.A., jednego z największych europejskich producentów dodatków chemicznych, w tym uniepalniaczy. Ten włoski producent dostarcza różne typy FR od 1997 roku.

wth-addforce

Firma Italmatch wyrobiła sobie markę jako globalny dostawca czerwonego fosforu, który jest stosowany jako bezhalogenowy dodatek zmniejszający palność w wielu polimerach, zwłaszcza w PA66 wzmocnionym włóknem szklanym. Środki zmniejszające palność firmy Italmatch S.p.A. zawierają różne rodziny produktów bezhalogenowych, jak poniżej:

Masteret® - środek zmniejszający palność na bazie czerwonego fosforu. Produkty Masteret® to koncentraty czerwonego fosforu osadzone na różnych polimerach, zwłaszcza w obszarze poliamidu. Drobne cząsteczki są powlekane na powierzchni, a tym samym chronione przed utlenianiem, a także mikrokapsułkowane. W ten sposób fosfor zostaje flegmatyzowany, czyli doprowadzony do mniej reaktywnej wersji. Jest stosowany głównie tam, gdzie wymagane są trudnopalne wyroby formowane o doskonałych właściwościach, zwłaszcza w obszarach, w których wymagane są dobre właściwości mechaniczne wraz z bardzo wysokimi właściwościami elektrycznymi. Główne zastosowania to: instalacje elektryczne, rozdzielnice przemysłowe, elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego i automatyka, a także aplikacje kablowe i przewodowe.

Melagard® - środki zmniejszające palność na bazie melaminy. Melagard® to dodatki uniepalniające na bazie melaminy, Melagard MC (cyjanuran melaminy) jest szeroko stosowany w PA bez wypełniacza jako nietoksyczny i przyjazny dla środowiska produkt. Melagard MP (fosforan melaminy) jest stosowany głównie w intumescentnych systemach zmniejszających palność farb i polimerów, które łączą funkcje melaminy i katalizatora.

Phoslite® - nowe, umożliwiające barwienie środki zmniejszające palność na bazie fosforu. Produkty Phoslite® to nieorganiczna mieszanina związków fosforu i synergetyków, które są bezhalogenowymi, wysoce skutecznymi dodatkami FR o wysokiej zawartości fosforu. Te białe produkty mogą być stosowane w poliolefinach (PP, PE), a także w polimerach technicznych, zwłaszcza w poliamidach, mieszankach PBT, PC oraz blendach PC, lecz także jako substytut trójtlenku antymonu. Ze względu na zawartość fosforu są wysoce skutecznymi uniepalniaczami, stabilnymi termicznie, nietoksycznymi i dającymi się zabarwiać (maja formę białego proszku).

Melagard®Intumescent – nowe, bezhalogenowe środki zmniejszające palność, tworzące warstwę izolacyjną. Są to kombinacje azotu i fosforu na bazie Melagard i innych soli. Umożliwiają wytwarzanie połączeń o dobrych właściwościach elektrycznych i mechanicznych.

Dziesięć lat młodsza od Italmatch jest amerykańska firma FRX Polymers, która skupia się wyłącznie na produkcji bezhalogenowych środków zmniejszających palność. Ta niezwykle innowacyjna i nowoczesna, specjalistyczna firma z Massachusetts, USA imponuje rozwojem na rynku od 2007 roku i obecnie posiada 6 zakładów produkcyjnych (w USA, Europie i Azji), a tym samym jest globalnym konkurentem w branzy uniepalniaczy. Ten szybki wzrost opiera się w szczególności na ich specjalizacji w przemyśle włókienniczym, E&E, B&C i transportowym.

Charakterystyczna nazwa handlowa produktów firmy FRX, Nofia®, oznacza uniepalniacze cieszące się świetną opinią w świecie chemicznym. Dla wszystkich czterech grup Nofii® - tj. dla oligomerów, homopolimerów, kopolimerów i oligomerów fosforanowych to m.in. następujące parametry stanowią jasne i przekonujące cechy:

  • wysoki indeks tlenowy (LOI) - nawet powyżej 60%,
  • możliwość uzyskanie najwyższej klasy niepalności V0 zgodnie z normą UL-94,
  • kompatybilność z ważnymi normami, takimi jak: VTM-0, NF P92-507 M1, DIN 4102-1 klasa B1,
  • wysoki wskaźnik płynięcia MFR,
  • bardzo dobre właściwości transparentne,
  • doskonałe właściwości zeszklenia,
  • bardzo dobre właściwości mechaniczne i udarnościowe

Produkty Nofia® są szczególnie odpowiednie do tworzyw konstrukcyjnych (takich jak PUR, PC, PET, PBT, PLA), elastomerów, systemów żywic EP i UP.

Walter Thieme liczy na dalszą ekspansję swojej firmy w Polsce. Wprowadzenie produktów firm Italmatch S.p.A. oraz FRX Polymers będzie mieć znaczący udział w sprzedaży WTH GmbH w Polsce w najbliższych latach. Dzięki tak renomowanym producentom i znakomitym produktom uznanych już marek, dużej bazie klientów, a także dzięki profesjonalnemu doradztwu technicznemu specjalistów ze Stade, udany biznes w Polsce jest jak najbardziej realny.


stader-impression

Wysoko specjalizowane dodatki i środki pomocnicze dla przetwórstwa polimerów i gumy oraz dla branż pokrewnych

Niemcy, 21682 Stade, Beguinenstr. 13