Wadim Plast za serce z medalem Targów Kielce

Wadim Plast za serce z medalem… Firma Wadim Plast otrzymała Medal Targów Kielce na ostatnich targach Plastpol. Nagroda przypadła za udział w niezwykle ważnym przedsięwzięciu, którego spółka jest uczestnikiem.

Wadim Plast uhonorowano w konkursowej kategorii „Osiągnięcia techniki polskiej" za system wytwarzania pulsacyjnych protez serca.

By lepiej zrozumieć genezę przyznania medalu trzeba poznać kilka podstawowych faktów.

Od 21 lat działa w Polsce Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii rozwijana przez lata przez nieżyjącego już prof. Zbigniewa Religę. Od pięciu lat realizowany jest program „Polskie Sztuczne Serce”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej polskich protez serca, z całkowicie implantowalną permanentną protezą serca.

Od 2010 r. trwa współpraca Wadim Plast i Fundacji. Dotyczy ona obszaru przetwórstwa tworzyw sztucznych wykorzystywanych w konstrukcji protez serca. Do zadań Wadim Plast należało w tym okresie m.in. przygotowanie form wtryskowych i uruchomienie technologii wtrysku z biozgodnego poliuretanu najnowszej generacji elementów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do pneumatycznej komory wspomagania serca.

Wadim Plast, Plastpol


Dla potrzeb konstrukcji pozaustrojowej komory wspomagania serca powstały dwie metody wytwarzania na powierzchni poliuretanu, atrombogennych, biodegradowalnych powłok na bazie poli-3- hydroksymaślanu oraz poliwinylopirolidonu.

Zadaniem tych powłok jest zabezpieczenie powierzchni protezy, kontaktującej się z krwią w trakcie pracy, przed wykrzepianiem krwi . W tym celu poddano optymalizacji technologie nanoszenia na powierzchnię poliuretanu, hybrydowymi metodami laserowymi, warstw na bazie węgla diamentopodobnego, tytanu, azotku tytanu i dwutlenku tytanu.

Kolejnym przedsięwzięciem, w które angażuje się Wadim Plast jest wytwarzanie form wtryskowych i uruchomienie procesu wtrysku elementów pierwszej w Polsce, pozaustrojowej komory wspomagania serca dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Ostatnim obszarem współpracy Fundacji z Wadim Plast jest projekt wytwarzania dyskowych zastawek dla pulsacyjnych protez serca. Wadim Plast odpowiada tu za stworzenie i uruchomienie technologii wytwarzania elementów zastawek, obróbkę numeryczną pierścieni z tytanu, oraz wtrysk polimerowych dysków. Pierwsze egzemplarze takich zastawek trafiły już do badań.

Czytaj więcej:
Nagrody 269

Kompleksowe rozwiązania dla produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Od projektu do instalacji i serwisu. Wiedza, technologia i wsparcie na każdym etapie. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem producentów maszyn i urządzeń dla przetwórców tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum