Więcej kolorów w wyrobach dla medycyny

Więcej kolorów w wyrobach… W sektorze zdrowotnym zastosowanie kolorów jest szerokie - mogą służyć np. do identyfikacji urządzeń czy do wzornictwa, mogą także na przykład wspomagać pacjentów w przyjmowaniu dziennych dawek leków. Problemem jest jednak w tym przypadku rosnąca lista nowych regulacji, którymi obwarowane jest stosowanie różnego rodzaju substancji.

Często używanymi tworzywami w zastosowaniach medycznych są poliwęglany. Wykorzystywane są one względu na połączenie takich cech, jak przejrzystość, twardość i odporność na wysoką temperaturę, co jest istotne np. przy sterylizacji. Poliwęglany wchodzą też w skład mieszanek, jak np. PC/ABS, często używanych w osłonach aplikatorów leków. Aby jednak efekt koloryzacji był trwały, istotne jest, aby nośnik barwnika był kompatybilny z PC lub PC/ABS.

Aby sprostać temu wyzwaniu niemiecka spółka Clariant wprowadziła w 2010 roku poliwęglanowe dodatki koloryzujące Mevopur, przeznaczone do stosowania w produktach przeznaczonych dla zastosowań medycznych i opakowań na leki. Obecnie Clariant poinformował o rozszerzeniu palety kolorystycznej produktów - w ofercie producenta pojawią się nowe kolory, zarówno przezroczyste, jak i nieprzezroczyste.

Dodatki Mevopur wytwarzane są one w reżimie technologicznym zgodnym z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa. Co istotne, przeprowadzone przez Clariant wstępne testy składników używanych do produkcji Mevopuru pozwalają klientom na zaoszczędzenie czasu związanego z badaniem cyklu życiowego substancji.

Prace rozwojowe po stronie koncernu stanowią także odpowiedź na rosnącą świadomość w zakresie migracji i wymywania w przypadku wyrobów z tworzyw sztucznych. Dzięki stosowaniu się do rygorystycznych norm, Clariant redukuje również ryzyko związane z możliwymi zmianami, jakie mogą zajść w cyklu życiowym substancji.

- W sektorze zdrowotnym coraz większą wagę przykłada się do możliwości migracji związków chemicznych zawartych w tworzywach sztucznych, a zwłaszcza do niepożądanego wpływu, jaki te związki mogą mieć w kontakcie z lekiem lub urządzeniem medycznym - mówi Steve Duckworth z firmy Clariant. - Instytucje regulujące są świadome zagrożeń, dlatego też wymagają wzmożonych kontroli. W przypadku, gdy w grę wchodzi produkcja i dostawa na międzynarodowym szczeblu, stopień komplikacji osiąga dramatyczny poziom.

Premiera nowych barwników miała miejsce podczas odbywających się targów MD&M West w Anaheim (Kalifornia, USA) oraz paryskich targów Pharmapack Europe 2015.

Clariant


Czytaj więcej:
Barwniki 114
Medycyna 176

Reportaże

Forum