Więcej krzemianu sodu od Grupy Ciech

Więcej krzemianu sodu od Grupy…
W zakładach spółki Ciech Vitrosilicon zakończyła się właśnie rozbudowa mocy produkcyjnych szklistego krzemianu sodu o ponad 20 proc. Projekt o wartości 4 mln zł to kolejna - po wymianie pieca w 2016 roku na jeden z najnowocześniejszych w Europie - inwestycja Grupy w zwiększenie mocy w tym obszarze. W efekcie podjętych działań, Ciech jest jednym z największych producentów krzemianu sodu w Europie. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji krzemionki strącanej stosowanej w szybko rosnącym przemyśle oponiarskim, a także do produkcji papieru czy detergentów. W ramach Grupy szklisty krzemian sodu produkowany jest także w rumuńskich zakładach Ciech Soda Romania.

Krzemiany sodu są jednym z najbardziej popularnych chemikaliów nieorganicznych na świecie. Produkowane są głównie w Chinach (ok. 40 proc. globalnej produkcji) i Europie (ok. 20 proc.). Ciech Vitrosilicon jest największym dostawcą tego surowca w Europie i zaopatruje w krzemiany sodu globalne koncerny chemiczne.

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 40% zużycia w Europie; stosowanej głównie w przemyśle opon i kosmetycznym), detergentów (powyżej 15%), papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. W krajach rozwijających się dominują zastosowania związane z produkcją detergentów, a całkowite zużycie tych krzemianów jest zależne w dużym stopniu od liczby mieszkańców.

- W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy moce produkcyjne w obszarze krzemianów o 140 proc. Widzimy potencjał do dynamicznego rozwoju tego biznesu. Krzemiany stosuje się w produkcji krzemionki strącanej, której konsumpcja w Europie szybko rośnie, głównie za sprawą przemysłu oponiarskiego i kosmetycznego. Zrealizowane inwestycje w obszarze krzemianów pozwoliły nam wejść na nowe rynki i umocnić pozycję największego dostawcy krzemianów w Europie - mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu Ciech S.A.

Globalny rynek krzemianów sodu jest bardzo perspektywiczny. Według prognoz do roku 2022 rynek krzemianów sodu wzrośnie do 11 mld dolarów z 8,9 mld dolarów w 2017 roku. Obecnie Ciech produkuje rocznie ponad 180 tys. ton krzemianów sodu, które eksportuje poza Europą, także do Ameryki Północnej i Azji.

Warta ok. 4 mln zł inwestycja w Iłowej zwiększyła moce produkcyjne Ciech Vitrosilicon w tym obszarze o ponad 20 proc. W 2016 roku Grupa zrealizowała inną inwestycję, której celem było zwiększenie poziomu produkcji krzemianów sodu. Dzięki wymianie pieca, instalacja w Żarach jest jedną z najnowocześniejszych i największych w Europie. Jej uruchomienie zwiększyło wydajność zakładów w Żarach dwukrotnie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.
W międzyczasie uruchomiona została produkcja krzemianów sodu w rumuńskiej spółce Grupy Ciech.

- Naszą przewagą jest możliwość uzyskania synergii wewnątrz naszej Grupy – do produkcji krzemianów potrzebna jest soda i piasek. W obrębie Grupy mamy dostęp do najwyższej jakości sody produkowanej w Polsce i Rumunii. Dzięki temu nasze krzemiany są doceniane przez największe koncerny chemiczne na świecie. Obecnie analizujemy kolejne inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne krzemianu sodu - mówi Maciej Tybura.

W ramach segmentu Krzemiany i Szkło Ciech produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej) oraz opakowania szklane. Krzemiany sodu są stosowane w produkcji wspomnianej krzemionki strącanej, detergentów i papieru, natomiast krzemiany potasu w produkcji chemii budowlanej czy spawalnictwie.

Źródło: Grupa Ciech


brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska


Reportaże

Forum

Jackoos_899

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-09-16

Iebm

Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek. 2021-09-01

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Bentor

Własna firma produkcyjna 2021-06-04

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09