Wojna handlowa uderzy w branżę tworzyw sztucznych?

Cal Dooley, prezes American Chemistry Council, napisał w swoim oświadczeniu, że amerykańscy producenci chemikaliów "uważają, że zasady wolnego i sprawiedliwego handlu powinny mieć zastosowanie do wszystkich członków Światowej Organizacji Handlu, w tym do Chin".

Przypomnijmy że 22 marca, prezydent Trump zawiesił cła na import stali i aluminium z niektórych krajów do 1 maja 2018 roku. Kraje tymczasowo zwolnione z ceł to: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE), Meksyk i Korea Południowa. Kraje te oraz UE są w trakcie odrębnych negocjacji z administracją Trumpa w sprawie stałego wyłączenia z taryf celnych. Kanada i Meksyk zostały czasowo zwolnione z tego obowiązku podczas trwających renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

Dooley dodał, że prowadzenie wojny handlowej z jednym z najważniejszych partnerów handlowych USA nie jest rozwiązaniem problemu olbrzymiego deficytu w handlu z Chinami.

- Zdecydowanie zaapelowaliśmy do władz USA i Chin o współpracę w celu podjęcia satysfakcjonującej i korzystnej dla obu stron decyzji, zanim sytuacja ulegnie dalszej eskalacji - oświadczył Dooley.

Dooley powiedział również, że przedstawiciele ACC "są szczególnie zaniepokojeni" faktem, że 40 procent produktów, na które Chiny chcą nałożyły nowe cła to chemikalia.

- Plany rozbudowy istniejących zakładów oraz inwestycje w nowe fabryki opierają się na aktualnych taryfach celnych a zmiany na rynku spowodowane podwyżkami tych taryf mogą przekonać inwestorów do prowadzenia działalności gdzie indziej - dodał Dooley.

- Wojna handlowa z pewnościa zaszkodzi wszystkim - powiedział Bill Duff, dyrektor sprzedaży i marketingu Yizumi-HPM Corp., dystrybutora chińskich wtryskarek produkowanych przez Guangdong Yizumi Precision Machinery Co Ltd.

- Koszty związane z nowymi taryfami celnymi zostaną przerzucone na konsumentów, co w efekcie doprowadzi do wzrostu cen wszystkich sprzedawanych przez nas urządzeń - powiedział Duff.

Taryfy celne na chińskie towary przemysłowe będą miały z pewnością znaczący wpływ na całą branżę przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wielu producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie buduje swoje urządzenia w Chinach, a prawie wszyscy kupują chińskie komponenty.

58-stronicowy wykaz amerykańskich taryf na produkty wytwarzane w Chinach obejmuje prawie wszystkie możliwe rodzaje maszyn i komponentów, w tym obrabiarki, stal i aluminium, formy, urządzenia peryferyjne.

Glenn Frohring, prezes Absolute Haitian Machinery Corp., amerykańskiego oddziału producenta wtryskarek Haitian International Holdings Ltd. ocenił, iż tak wiele firm produkuje swoje urządzenia w Chinach, że wpływ nowych taryf na rynek musi być znaczący.

- W krótkim okresie czasu nie żywimy obaw gdyż na razie nasze magazyny są pełne. Ale oczywiście ta sytuacja będzie miała wpływ na branżę i myślę, że będzie dotyczyła ona wszystkich uczestników rynku - zaznaczył Frohring.

Jacek Leszczyński
Żródła: PN, ACC, PIA, money.pl, Business Insider Polska